KSM protestuje przeciwko wystawieniu spektaklu „Klątwa”

Kolejne środowiska protestują przeciwko wystawianiu w warszawskim teatrze bluźnierczego spektaklu „Klątwa”. Tym razem swój sprzeciw wyraziła Krajowa Rada Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Podczas ostatniego posiedzenia przyjęła stanowisko, które następnie przesłała do prof. Piotra Glińskiego, wicepremiera i ministra kultury.

Młodzież z KSM protestuje przeciwko uprawianiu „sztuki”, która posuwa się do profanacji krzyża, świętych Kościoła katolickiego i innych symboli. Podkreśla jednocześnie, że działalność artystyczna nie może być usprawiedliwieniem dla nieetycznych form wyrazu. W kulturze nie może być miejsca dla braku kultury.

Podobnego zdania jest prof. Piotr Jaroszyński, filozof, wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

– To jest ewidentny przykład antykultury i antysztuki, która właśnie polega na tym, że neguje te zasady i wartości, na jakich opiera się klasyczne rozumienie teatru, pod pretekstem teatru, ale również tak wielkich autorów jak Wyspiański, czy Krasiński,  żeby przemycać pewne idee, które są zaprzeczeniem tych intencji, z jakimi powstawały dzieła teatralne – polskie i również zagraniczne. Stoimy tu wobec problemu nadużywania takiego słowa, jak teatr poprzez zajęcie budynku i wystawiania rzeczy, które są przeciwne duchowi i istocie teatru – powiedział prof. Piotr Jaroszyński.

Przypomnijmy, że premiera „Klątwy” odbyła się 18 lutego bieżącego roku w warszawskim Teatrze Powszechnym. W pseudosztuce zaprezentowano m.in. akt seksualny z figurą św. Jana Pawła II i niszczono krzyż. Jedna z aktorek na zakończenie przedstawienia opowiadała o zbiórce pieniędzy na zabójstwo prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego.

RIRM

drukuj