„Bez konkretów” po spotkaniu z ministrem rolnictwa ws. trzody chlewnej

Bez przedstawienia konkretów zakończyło się spotkanie rolników, producentów i hodowców wieprzowiny z ministrem rolnictwa Stanisławem Kalembą.

Podczas rozmów w Sokółce nie podał on szczegółów dotyczących interwencji na rynku trzody. Zapewnił jedynie, że rząd ma pieniądze na ten cel.  Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu ruszy skup trzody chlewnej od rolników prowadzących gospodarstwa w strefie buforowej, wyznaczonej w związku z chorobą ASF.

Zaapelował do rolników, by zbierali wszystkie faktury sprzedaży trzody, potrzebne w razie przyznania rekompensat za utracone dochody. Trwają starania, by środki na ten cel zostały przyznane przez Komisję Europejską.

Rolnicy nie usłyszeli konkretów, które uspokoiły by ich obawy. Najpierw były monologi ze strony rządu, a potem obietnice – ocenił Marek Sieniło, przewodniczący Rady Powiatu Podlaskiej Izby Rolniczej w Sokółce.

– Minister nie chciał zdradzać szczegółów. Dużo mówił o pracy wkładanej przez ministerstwo w rozwiązanie tego problemu. Po spotkaniu Rady Ministrów i na spotkaniu z komisarzami unijnymi obiecał, że będzie trochę poluzowany ten restrykcyjny reżim. Będzie możliwość sprzedaży świń poza strefą, ale za zgodą lekarzy powiatowych weterynarii. Ludzi to jednak nie uspokaja. Obiecał także, że będą wypłacane odszkodowania rolnikom, jednak nic o szczegółach nie mówił, zasłaniając się dobrem sprawy – mówił Marek Sieniło.

Będziemy monitorować realizację słów ministra – zapowiedział poseł Krzysztof Jurgiel, były minister rolnictwa.

– Pan minister stwierdził, że w imieniu rządu złożył wniosek do Komisji Europejskiej w celu uzyskania środków na rekompensaty w przypadku powstawania zakłócenia na rynku. W tym wypadku wystąpiło zakłócenie na rynku wieprzowiny. W przyszłym tygodniu, zdaniem pana ministra, z rynku zdjęta ma być część pogłowia świń. Generalnie problem dotyczy 40 tys. sztuk. Minister nie chciał mówić dokładnie, bo jak twierdził, część informacji jest nie do przekazania dla wszystkich. Rozumiem, że będzie uruchomiona Agencja Rezerw Materiałowych – powiedział poseł Krzysztof Jurgiel.

W piątek komisarz Unii Europejskiej do spraw zdrowia Tonio Borg uda się do Moskwy, by rozmawiać z rosyjskim ministrem rolnictwa o zniesieniu zakazu importu wieprzowiny z całej UE. Rosja taki zakaz nałożyła w styczniu w związku z wykryciem wirusa ASF.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl