Jerzy Bielewicz: nowelizacja OFE, to podział łupem

Nowelizacja ustawy o OFE, którą podpisał prezydent to podział łupów miedzy PO i sektorem bankowym – powiedział Jerzy Bielewicz, prezes Stowarzyszenia Przejrzysty Rynek. Finansista podkreśla, że „…świadczy o tym nawet nowy minister finansów”.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zmianach w systemie OFE, ale skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał miałby zbadać m.in. kwestię własności środków zgromadzonych w funduszach, zakaz inwestycji w obligacje czy nakaz inwestowania w akcje.

Prezydent jak informowali przedstawiciele jego kancelarii ma wątpliwości czy nie jest to zbyt duża ingerencja państwa w swobodę działalności gospodarczej.

Jerzy Bielewicz podkreśla, że głównym zagrożeniem jest to, że międzynarodowe instytucje do których należą OFE wystąpią na drogę sądową o odszkodowania. Podpisanie tej ustawy przez prezydenta jest nierozważne, ponieważ sytuacja jest podobna jak w przypadku prywatyzacji PZU – dodaje finansista.

– Szkody dla państwa mogą być niewyobrażalne, jeśli prezydent podpisuje ustawę przy takim zagrożeniu i tą która już wejdzie w życie kieruje do Trybunału Konstytucyjnego, to jest to wyjątkowo głupie rozwiązanie; wręcz narażeni jesteśmy na wielomilionowe odszkodowania na rzecz sektora finansowego. Dokładnie tak jak miała to miejsce w przypadku PZU. Przypominam prywatyzacja PZU spowodowała straty kilkunastu miliardów złotych odszkodowania. Sytuacji ta jest analogiczna, takie samo będzie zakończenie – zaznacza Jerzy Bielewicz.

Swój sprzeciw wobec zmian w systemie emerytalnym eksperci wyrazili w liście, który niedawno został skierowany do prezydenta Bronisława Komorowskiego. Podpisało się pod nim 115 ekonomistów oraz 31 niezależnych prawników.

Przypomnijmy ustawa o zmianach w systemie emerytalnym przewiduje, że przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też jej całość do ZUS. Z OFE do ZUS mają zostać przeniesione obligacje Skarbu Państwa.

W te papiery, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, OFE nie będą mogły już inwestować.

RIRM

drukuj