fot. https://www.prezydent.pl

J. K. Ardanowski: Rolnictwo ekologiczne może być polską szansą

Rolnictwo ekologiczne może być polską szansą. Tak uważa szef prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski. Były minister rolnictwa zwraca uwagę, że nasz kraj ma dobre warunki do jego rozwoju, ale trzeba przemyśleć całą politykę wsparcia dla sektora.

Prezydencka Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich dokonała oceny stanu rolnictwa ekologicznego oraz barier, które napotyka.

Coraz więcej osób poszukuje zdrowej żywności. Tymczasem produkcja jest na bardzo niskim poziomie, a to oznacza konieczność importu.

– Rynek, czyli zapotrzebowanie na żywność ekologiczną w Polsce, to, co jest na rynku szacowane na ponad miliard złotych, okazuje się, że jest to znikome w stosunku do całej produkcji rolniczej w Polsce, a to, co najbardziej smuci – w ok. 60 proc. zasilane importem również tych produktów, które mogą być w Polsce wytwarzane. Rozumiem – ekologiczne cytrusy, oliwki, herbata czy inne delikatesy z innego klimatu naturalnie trzeba importować, ale to, co w Polsce może być wytwarzane, w 60 proc. na polskim rynku pochodzi z importu – zauważa Jan Krzysztof Ardanowski.     

Przewodniczący Rady zapowiedział, że przygotowane zostaną rekomendacje dla rządu.

Jan Krzysztof Ardanowski wskazał m.in., że wsparcie musi być kierowane do gospodarstw zajmujących się produkcją ekologiczną „na etapie przestawiania i później”. Dodał, że należy też m.in. zmniejszyć obciążenia biurokratyczne.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl