fot. facebook.com/PrawicaKawecki/

[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki: Polska stała się kolejnym obiektem ataku hakerów inspirowanych przez służby rosyjskie. Przestrzegamy polityków PO przed powtarzaniem pewnych tez „Gazety Wyborczej”

Polska stała się kolejnym obiektem ataku hakerów wspomaganych bądź też inspirowanych przez służby specjalne, w tym przypadku rosyjskie. Niepokojące są wypowiedzi nie tylko Grzegorza Schetyny, ale też innych polityków Platformy Obywatelskiej, którzy zarówno bagatelizują, jak i twierdzą, że wyciek pewnych informacji mailowych został spowodowany działaniami z otoczenia ministra. To jest największa dezinformacja czyniona przez opozycję. Przestrzegamy polityków PO przed powtarzaniem pewnych tez „Gazety Wyborczej” – akcentował dr Krzysztof Kawęcki, politolog, we wtorkowym wydaniu „Polskiego punktu widzenia” na antenie TV Trwam.

Cyberataki ze strony rosyjskich służb specjalnych dotyczą przynajmniej 4350 adresów mailowych, z czego ponad 100 należy do osób publicznych – wynika z ustaleń ABW i SKW. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że atak dotknął osób pochodzących z różnych opcji politycznych, a także pracowników mediów i organizacji pozarządowych. Cyberatak dotyczył m.in. Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Premiera. [czytaj więcej]

– Polska stała się kolejnym krajem, kolejnym obiektem ataku hakerów wspomaganych bądź też inspirowanych przez służby specjalne, w tym przypadku, jak się okazuje, rosyjskie. (…) To jest nie tylko pewien sprawdzian dla instytucji państwowych, ale również dla polityków, w tym przypadku przede wszystkim polityków opozycji. Najgorszą rzeczą byłoby to, gdyby akcja dezinformacyjna stała się po prostu przedmiotem gry politycznej. Wówczas cele inspiratorów, którzy przygotowali atak na system polityczny państwa polskiego, zostałyby spełnione. Niepokojące są wypowiedzi nie tylko Grzegorza Schetyny, ale też innych polityków Platformy Obywatelskiej, którzy zarówno bagatelizują, jak i twierdzą, że wyciek pewnych informacji mailowych (…) został spowodowany działaniami z otoczenia ministra. To jest największa dezinformacja czyniona przez opozycję – zaznaczył dr Krzysztof Kawęcki.

Według Michała Dworczyka nadużyć dopuściła się „Gazeta Wyborcza”. Chodzi o dwa artykuły: „Nie było cyberataku z Rosji. Za wyciek maili odpowiada osoba z otoczenia Dworczyka” oraz „Państwo na prywatnych skrzynkach”. Minister żąda sprostowania.

– Należałoby oczekiwać od polityków pewnej odpowiedzialności i powściągliwości w tym przypadku. Myślę, że większe zaufanie można mieć do polskich służb specjalnych niż do „Gazety Wyborczej” w tym zakresie, bo nie wiem, skąd dziennikarze tej gazety mają wiedzę na ten temat. Przestrzegamy polityków Platformy Obywatelskiej przed powtarzaniem pewnych tez „Gazety Wyborczej” czy tygodnika „Polityka”, które kreują już pewną rzeczywistość, np. o wielkim powrocie Donalda Tuska – zwracał uwagę politolog.

Dr Krzysztof Kawęcki odniósł się do ewentualnego powrotu Donalda Tuska na polską scenę polityczną.

– Scenariusz powrotu Donalda Tuska wydaje mi się mało prawdopodobny. (…) Nawet sami politycy Platformy Obywatelskiej są bardzo zaskoczeni. To pokazuje jeszcze pewną bezradność. Ale pewnie myślą, że coś jest jednak na rzeczy. Wydaje mi się, że nikt nie wie, jakie są rzeczywiste intencje Donalda Tuska. (…) W tej chwili Borys Budka chyba nie ma żadnego autorytetu, żadnego poważnego zaplecza w partii. Wschodzącą gwiazdą i nadzieją Platformy jest chyba nadal Rafał Trzaskowski – skomentował gość TV Trwam.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn, podkreślił, że cyberataki wpisują się w szerszą akcję mającą zdestabilizować Europę Środkową.

– To jest bardzo prawdopodobny scenariusz, dlatego że właśnie w tym czasie nastąpił atak, więc można go wiązać z pewną ofensywą prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina na arenie międzynarodowej i bardzo aktywnymi działaniami w ostatnim czasie, a także próbą dyskredytacji Polski, może nawet Sojuszu Północnoatlantyckiego. To próba siania pewnego zamętu. (…) Można tłumaczyć to polityką wielkich mocarstw, które mają ambicje uczestniczyć w polityce globalnej, w pierwszym rzędzie Stanów Zjednoczonych. Nowy gospodarz Białego Domu, prezydent Joe Biden, odgrażał się, że zostaną wyciągnięte konsekwencje wobec Rosji. Nie traktowałbym poważnie słów Bidena, dlatego że to jest raczej bardziej na użytek wewnętrzny w kierunku uspokojenia amerykańskiej opinii publicznej – ocenił dr Krzysztof Kawęcki.

– Stany Zjednoczone nie są zainteresowane konfrontacją z Rosją. Mimo często bardzo mocnej narracji także obecnego prezydenta. Unia Europejska również nie jest zainteresowana konfrontacją z Rosją – myślę o Francji i Niemczech – ale przede wszystkim tzw. dialogiem, porozumieniem. (…) Putin wie, że może naprawdę pozwolić sobie na stosunkowo wiele – dodał politolog.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl