PAP/EPA

Irańskie media: nie ustają protesty po śmierci Mahsy Amini, strajkują sklepikarze i pracownicy fabryk

W sobotę w Iranie strajkują sklepikarze i pracownicy fabryk w ramach trwających już szósty tydzień protestów po śmierci aresztowanej przez policję moralności Mahsy Amini – podaje AFP za lokalnymi mediami. W wielu miejscach na świecie odbywają się tego dnia demonstracje na znak solidarności z irańskim ruchem protestacyjnym.

Śmierć 22-letniej Amini, po jej aresztowaniu za rzekome złamanie surowego irańskiego kodeksu ubioru kobiet, wywołała największe od lat protesty w islamskiej republice. Według organizacji praw człowieka siły bezpieczeństwa zabiły co najmniej 122 osoby w nich uczestniczące.

W sobotę organizatorzy protestów zaapelowali o przystąpienie do strajków i wyjście na ulice.

„W sobotę bądźmy razem na rzecz wolności” – napisała aktywistka Atena Daemi na Twitterze we wpisie, w którym opublikowała wizerunek kobiety z odkrytą głową i pięścią uniesioną do góry.

Działający w mediach społecznościowych irański kanał 1500tasvir przekazał, że doszło do „strajków w kilku miastach, w tym w Sanandadż, Bukan i Sakez”. Sakez to rodzinne miasto Amini.

Grupa prawna Hengaw z siedzibą w Norwegii poinformowała, że irańscy sklepikarze strajkowali w sobotę w Bukan, Sanandadż i Sakez (miasta na zachodzie i północnym zachodzie Iranu), a także w Mariwan na zachodzie, zaś kilkudziesięciu studentów protestowało na uniwersytecie Szahid Beheszti w Teheranie.

Na innym udostępnionym materiale widać dziesiątki robotników zbierających się przed fabryką czekolady w Tabriz na północnym zachodzie kraju.

Związek nauczycieli w Iranie wezwał do ogólnokrajowego strajku w niedzielę i poniedziałek w związku z represjami podczas tłumienia protestów, które według Amnesty International kosztowały życie co najmniej 23 dzieci.

Akcje poparcia dla protestujących Iranek i Irańczyków odbyły się w sobotę w wielu miejscach na świecie. W Tokio demonstranci trzymali portrety Amini i innych zabitych podczas protestów, a także transparent z hasłem protestu: „Kobiety, życie, wolność”. Podobna manifestacja odbyła się m.in. w Berlinie.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl