fot. PAP/Piotr Nowak

IPN zbuduje Panteon Narodowy upamiętniający Niezłomnych Bohaterów

Na „Łączce” na warszawskich Powązkach powstanie Panteon Narodowy. W najbliższych tygodniach Instytut Pamięci Narodowej ogłosi konkurs na budowę miejsca, które godnie upamiętni niezłomnych bohaterów, ofiary terroru komunistycznego.

Przez wiele dziesięcioleci miejsce pochówku bohaterów walczących o wolną Polskę nie było znane. Zamordowani katyńskim strzałem w tył głowy w więzieniu na Mokotowie. Pod osłoną nocy wrzuceni do bezimiennych dołów śmierci. Po 70 latach Polska przywraca pamięć o niezłomnych. Wszystko dzięki  Instytutowi Pamięci Narodowej, którego praca pozwoliła na odnalezienie i identyfikację szczątków ofiar komunistycznego reżimu. Bohaterowie walczący o wolną Polskę zasługują na godne upamiętnienie. Stąd potrzeba budowy Panteonu Narodowego na „Łączce”. To jeden z priorytetów Instytutu Pamięci Narodowej.

– Panteon to jest myślę, że koniecznie potrzebujemy takiego miejsca, które by pokazywało skalę, wielkość tego oporu – mówił prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Obecnie szczątki Żołnierzy Wyklętych spoczywają w małych schowkach w Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych na warszawskich Powązkach. Dlatego już wkrótce ma zostać ogłoszony konkurs na nowy Panteon Narodowy.

– Na pytania o przyszłość „Łączki” odpowiem przywołując słowa Stanisława Wyspiańskiego  „Panteon ich widzę ogromny, panteon ze spiżu, Panteon Żołnierzy Wyklętych i Ofiar Komunizmu. Panteon z osobną bramą tak, aby ci, którzy mieli być pogrzebani na końcu, którzy mieli być ostatni gdzieś pod cmentarnym murem, byli pierwsi. W tym Panteonie szczątki naszych bohaterów spoczną pod ziemią, aby oddać im cześć, aby się pokłonić wejdziemy do nich” – powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN.

Tutaj ważna jest mądra polityka historyczna.

– Mądra polityka historyczna, człowiek, który to wszystko wyważy, który to wszystko przemyśli. Ja myślę, że tutaj trzeba słuchać, co mówi prof. Szwagrzyk, on, który ma stały kontakt z tymi odkrywanymi szczątkami, on ma największe wyczulenie na to, jak powinno to być zrobione – stwierdziła historyk dr Lucyna Kulińska.

W niedzielę na warszawskich Powązkach odbył się uroczysty pogrzeb 22 ofiar terroru komunistycznego – żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego. [czytaj więcej] Poprzednia uroczystość pogrzebowa, podczas której pożegnano 35 zidentyfikowanych ofiar odbyła się cztery lata temu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl