IPN wznawia prace poszukiwacze na terenie b. więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie

Instytut Pamięci Narodowej wznawia prace poszukiwacze ofiar zbrodni totalitarnych na terenie byłego więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Rozpoczną się one w najbliższy poniedziałek. To już czwarty od 2016 roku etap prac archeologiczno – ekshumacyjnych na Mokotowie. Poszukiwania potrwają do 6. lipca.

Ich celem jest odnalezienie szczątków m.in. płk. Witolda Pileckiego. W byłym więzieniu na Mokotowie podczas wojny mordowano dowódców i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Zgodnie z planem powstanie tam Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Jak podkreśla prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, właśnie z tego względu miejsce musi zostać dokładnie przebadane.

Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, kiedy cały wewnętrzny obszar więzienia zostanie przez nas przebadany. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, kiedy już w roku następnym rozpoczną się tam prace budowlane polegające na tym, że wznoszone będą nowe konstrukcje na terenie więzienia, te które przewiduje plan zagospodarowania przestrzennego nowego muzeum. Do tego czasu mamy zamiar, aby cały ten obszar byłego więzienia przebadać. Prace potrwają do początku lipca. Mam nadzieję, że ten obszar, który jest największy w stosunku do tych badanych wcześniej, będziemy mogli w sposób dokładnie precyzyjny przebadać – akcentuje profesor p.o. Dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Prace poszukiwawcze, które w poniedziałek rozpoczną się na terenie byłego aresztu na Rakowickiej to nie jedyne, które w najbliższych dniach podejmie IPN.

Dwa kolejne miejsca Instytut ujawni w przyszłym tygodniu. Wówczas odbędzie się też konferencja, na której przedstawione zostaną wynik prac archeologicznych na cmentarzu w Hruszowicach.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl