Szef MSWiA: Żaden senior nie zostanie bez pomocy naszych służb

Żaden senior nie zostanie bez pomocy naszych służb – napisał szef MSWiA Joachim Brudziński w liście do uczestników toruńskiej konferencji poświęconej problemom osób starszych. Dodał, że państwo stara się podnosić poziom wiedzy i zdrowia seniorów.

Konferencja „Seniorzy w Niepodległej” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbywała się pod patronatem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego.

„Państwo czyni starania, żeby podnosić poziom wiedzy i zdrowia seniorów oraz aby poprawić ich status rodzinny i społeczny. Istotnym podmiotem takich działań jest MSWiA oraz poległa mu policja” – zauważył Joachim Brudziński w liście, który odczytała posłanka Krystyna Wróblewska.

Szef MSWiA dodał, że w całym kraju jednostki policji realizują różnorodne programy edukacyjne, które mają na celu zwiększenie świadomości seniorów odnośnie do ich bezpieczeństwa m.in. na drogach, w sprawie pierwszej pomocy czy zasad samoobrony lub prób oszustw.

„To właśnie oszustwa i okradanie ludzi starszych, często z oszczędności całego życia, znanymi metodami +na wnuczka+ i +na policjanta+, stały się niebezpiecznym zjawiskiem ostatnich lat. Możemy wspólnie pochwalić się tym, że intensywne działania prewencyjne podejmowane przez funkcjonariuszy, współpraca z samorządami, instytucjami i organizacjami pozarządowym, spotkania, warsztaty, apele i spoty telewizyjne przynoszą efekty w postaci zwrócenia uwagi całego społeczeństwa na zagrożenia, które dotyczą seniorów. Dzięki temu przestępcom coraz trudniej działać” – ocenił Joachim Brudziński.

Dodał, że władza nie oszczędza obecnie na bezpieczeństwie obywateli. Przypomniał, że w tym roku ruszyła trzecia edycja „Programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań – Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”. W swoim liście wskazał także na uruchomioną „Krajową mapę zagrożeń bezpieczeństwa”, dzięki której zupełnie anonimowo można zgłaszać potencjalne zagrożenia.

„Wprowadziliśmy także aplikację +Moja Komenda+, aby każdy z nas mógł szybko uzyskać kontakt do swoich dzielnicowych. W sytuacjach, kiedy czujemy się zagrożeni, nie bójmy się jednak korzystać z alarmowego numeru 112. Zapewniam, że żaden senior nie zostanie bez pomocy naszych służb” – zadeklarował szef MSWiA.

PAP/RIRM

drukuj