Szef MSWiA: Policja zadba o porządek w trakcie protestu Obywateli RP

Policja zadba o porządek i bezpieczeństwo w trakcie protestu Obywateli RP – zapewnił szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński odnosząc się do planowanego na środę protestu. Mamy nadzieję, że posiedzenie Sejmu przebiegnie bez zamieszania – dodał dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

Na środę rano Obywatele RP zapowiedzieli przed Sejmem protest pod hasłem „Sejm jest nasz”.

„Będziemy wchodzić i pokojowo demonstrować tam, gdzie władza tego zabrania – na ogrodzony przez @MarekKuchcinski teren Sejmu” – napisali na Twitterze Obywatele RP.

„Staną z nami parlamentarzyści opozycji. Wejdź z nami lub bądź blisko. @pisorgpl łapie zadyszkę – inicjatywa należy do nas!” – przekonują.

Joachim Brudziński odnosząc się do tych słów napisał we wtorek na Twitterze, że „nadmiernie pobudzonych zapowiedzią kolejnej awantury przez +demokratów+, którzy od trzech lat nie mogą pogodzić się z demokratycznym wyborem Polaków, uspokajam. @Policja_KSP jak zawsze zadba o porządek i bezpieczeństwo, wszystkich. Obywatela Kasprzaka też”.

Portal wPolityce.pl zwrócił się do Centrum Informacyjnego Sejmu z pytaniami, jak CIS odnosi się do takich zapowiedzi i czy Sejm jest gotowy na taką sytuację.

„W nawiązaniu do zadanych pytań informuję, że przede wszystkim liczymy i mamy nadzieję, że 67. posiedzenie Sejmu przebiegnie bez niepotrzebnego zamieszania. Polityczne różnice, a nawet ostre wypowiedzi różnych przedstawicieli sceny politycznej nie powinny wpływać na bezpieczeństwo i organizację prac Izby. Parlament jest miejscem, gdzie ścierają się różne poglądy, ale dobrze byłoby, aby wysoka temperatura polityczna nie pociągała za sobą niepożądanych wydarzeń (…). Nie zmienia to faktu, że jednym z podstawowych zadań Straży Marszałkowskiej jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku na terenie kompleksu sejmowego. Zawsze okoliczności zewnętrzne determinują działania strażników” — odpowiedział portalowi Andrzej Grzegrzółka.

Na stronie wydarzenia na Facebooku napisano, że 18 lipca rozpoczyna się sesja Sejmu, od którego protestujący „żądają natychmiastowej nowelizacji ustaw sądowych zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej”.

„To ostatni moment na uniknięcie procesu przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, którego spodziewany wyrok będzie oczywisty. Wyrok międzynarodowego Trybunału wykluczy Polskę z rodziny państw praworządnych. PiS odpowiada przyspieszeniem wymiany składu sędziów SN. Trzeba to powstrzymać (…). Działacze ruchów obywatelskich: KOD, Strajku Kobiet i Obywateli RP będą tego dnia wchodzić na ogrodzony barierkami i objęty zakazem Kuchcińskiego, bezprawnie zamknięty teren wokół sejmowych budynków. Wesprą ich parlamentarzyści opozycji, ich immunitety będą chronić również obywateli, którym posłowie i senatorowie zapewnią asystę” – podkreślono.

Zaznaczono również, iż „to pokojowy protest i żadnej siły ani agresji nikt z protestujących nie użyje”.

„Decyzja należy do władz. Albo zaakceptują obywatelski wiec na +zakazanej ziemi+, albo jawnie, na oczach polskiej i międzynarodowej opinii publicznej podepczą poselskie immunitety” – wskazano.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl