fot. https://pixabay.com/

IPN przejmie archiwa Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych

Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej przejmie zbiory archiwaliów, zgromadzone przez Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Umowę w tej sprawie podpisał prezes Związku, Stanisław Zalewski, wiceprezes IPN Mateusz Szpytma, oraz dyrektor Archiwum IPN, Marzena Kruk.

Stanisław Zalewski wyjaśniał, że zbiory Związku muszą być odpowiednio przechowywane i służyć kolejnym pokoleniom jako dowód martyrologii Polaków.

– Wszelkiego rodzaju dowody materialne są nośnikami pamięci narodowej. Jeżeli one zginą, to zaginie pamięć. Dlatego trzeba zadbać o nie, ale w taki sposób, żeby żyły. Tego jest bardzo dużo, począwszy od makulatury urzędniczej, są jeszcze dokumenty o pobycie w obozie, dokumenty mówiące o  twórczości artystycznej – wskazał Stanisław Zalewski.

Dyrektor Archiwum IPN, Marzena Kruk, wskazała, że zbiory będą cennym uzupełnieniem zasobów archiwalnych IPN. Mogą one też pomóc w ustalaniu losów ofiar niemieckich zbrodniarzy.

– Dokumenty, które zostaną włączone do zasobu archiwalnego, uzupełnią zbiory, które mamy oraz pozwolą nam uzupełnić bazę danych i realizować w oparciu o te materiały projekt straty.pl. Niezwykle ważny projekt, w którym staramy się jak najwięcej ofiar nazwać po imieniu i w ten symboliczny sposób  przywrócić pamięć o nich – podkreśliła Marzena Kruk.

Pierwszym zbiorem archiwaliów, jakie trafią do Archiwum IPN, będą dokumenty pochodzące z krakowskiego oddziału Związku byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, a w następnej kolejności przekazane zostaną zbiory z centrali Związku.

RIRM

drukuj