PAP/Piotr Nowak

IPN: Baza Ofiar Zbrodni Wołyńskiej

Instytut Pamięci Narodowej uruchomił Bazę Ofiar Zbrodni Wołyńskiej. Zawiera ona nazwiska osób pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów oraz miejsca zbrodni. Jak na razie baza liczy 17 tysięcy wpisów i jak mówią historycy IPN  będzie sukcesywnie rozbudowywana.

W sobotę 11 lipca będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

– Zostali zamordowani przez nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. W sumie, jak się szacuje, to około 130 tys. ofiar – przypomniał dr Jarosław Szarek, prezes IPN.

W niedzielę 11 lipca 1943 roku doszło do kulminacji mordów. Ukraińscy nacjonaliści zaatakowali  modlących się w kościołach i kaplicach Polaków w 150 miejscowościach. Tylko w Porycku wymordowano 200 osób.

Ofiary były mordowane z niewyobrażalnym bestialstwem – wskazał dr Jarosław Szarek.

Niestety ciągle nie znamy nazwisk wielu ofiar – mówiła badaczka zbrodni wołyńskiej Ewa Siemaszko.

– Wciąż brakuje nam pełnej listy ofiar, listy imiennej. Oczywiście po ponad 75 latach nie jesteśmy w stanie w 100 proc. wyszukać ofiary znanej z nazwiska – zaznaczyła badaczka.

Instytut Pamięci Narodowej przygotował internetowa Bazę Ofiar Zbrodni Wołyńskiej dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów. Obecnie baza liczy 17 tysięcy wpisów i jest dostępna na portalu https://zbrodniawolynska.pl/ – poinformował  dyrektor lubelskiego oddziału IPN Marcin Krzysztofik

Dane, które wprowadzamy są oparte o literaturę. Przede wszystkim działo państwa Ewy i Władysława Siemaszków. Opieramy to również o materiały archiwalne, dokumentację fotograficzną, relacje – powiedział Marcin Krzysztofik.

W bazie znajdują się nazwiska ofiar oraz miejsca zbrodni połączone z interaktywną mapą.

W miarę przybliżania mapy, mamy możliwość dotarcia w jak największym przybliżeniu do poszczególnych miejsc, w których możemy znaleźć informacje o osobach zamordowanych – powiedział Marek Dąbrowski z IPN.

Poprzez bazę będzie można zgłaszać także dane ofiar, których jeszcze nie ma w rejestrach. Będzie też można uzupełnić istniejące już informacje. Do bazy wprowadzono nie tylko nazwiska polskich ofiar ukraińskich nacjonalistów.

– W bazie znajdziemy również ofiary ukraińskie, sprawiedliwych Ukraińców, którzy udzielali pomocy Polakom – zaznaczył Marcin Krzysztofik.

8 sierpnia obok Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu zostanie otwarty Park Pamięci Narodowej, w którym upamiętnionych zostanie 18,5 tysiąca Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów. W przyszłości będą tam  zamieszczone nazwiska sprawiedliwych Ukraińców, którzy zginęli ratując Polaków.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl