fot. twitter.com/MC_GOV_PL

Inauguracja Roku Rodziny i Tygodnia Modlitw o Ochronę Życia

W piątek rozpoczął się ogłoszony przez Ojca Świętego Franciszka Rok Rodziny. Jego hasło Amoris laetitia, czyli Radość Miłości, nawiązuje do papieskiej adhortacji o tym samym tytule. W piątek swój początek miał również Tydzień Modlitw o Ochronę Życia.

Był głową Świętej Rodziny, opiekunem i wychowawcą Jezusa. Dziś cały Kościół powszechny czci św. Józefa. Dwa krakowskie kościoły zostały ogłoszone sanktuariami tego świętego. To kościół św. Józefa na Podgórzu i kościół Karmelitów Bosych. Uroczystościom przewodniczył metropolita krakowski, ks. abp Marek Jędraszewski.

– Dlatego, że rodzina jest w centrum całych dziejów ludzkości i w centrum dziejów zbawienia, to właśnie ona znajduje się w centrum ogromnych zmagań – wskazał metropolita krakowski.

W archidiecezji warszawskiej nowym sanktuarium ustanowiono kościół św. Józefa Oblubieńca na Kole. Uroczystościom przewodniczył metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz.

– To jest zadanie dla ks. proboszcza i kustosza, dla duszpasterzy, którzy są i będą w tej parafii. To jest zadanie dla was parafian, ale jest to także zadanie dla tych wszystkich, którzy będą tu przychodzić, aby się modlić przez wstawiennictwo św. Józefa i poznać jego życie, a równocześnie działać  w duchu takich postaw, którą prezentuje dla nas wszystkich ten wielki patron na trudne czasy – dodał. 

Z inicjatywy Ojca Świętego Franciszka przeżywamy aktualnie Rok św. Józefa. O znaczeniu jego wstawiennictwa mówił ordynariusz diecezji toruńskiej ks. bp. Wiesław Śmigiel.

– Jesteśmy w roku, który szczególnie jest poświęcony św. Józefowi. Św. Józefa tak naprawdę możemy zrozumieć tylko w kontekście Świętej Rodziny. Wiemy, że jest patronem ojców, mężczyzn, ale myślę, że także każdej osoby odpowiedzialnej, która jest odważna i troszczy się o drugiego – akcentował przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny.

W piątek minęła 5. rocznica ogłoszenia adhortacji apostolskiej Ojca Świętego Franciszka Amoris laetitia – o miłości w rodzinie. Jubileusz ten zbiega się z inauguracją ogłoszonego przez Papieża – Roku Rodziny. Specjalnego błogosławieństwa na ten czas udzielił Ojciec Święty Franciszek.

– Niech Maryja, Królowa Polski, wyprasza wszystkim dar pięknej miłości, by fundamentem Waszych rodzin była ewangeliczna wizja małżeństwa, wzajemne zrozumienie i szacunek dla życia ludzkiego. Wam wszystkim i tym, którzy wezmą udział w inicjatywach podejmowanych w związku z obchodami tego Roku, z serca błogosławię – przekazał Papież.

Rok Rodziny to wyjątkowe wydarzenie dla całego Kościoła. Potrwa do 26 czerwca 2022 roku i zakończy się X Światowym Spotkaniem Rodzin w Rzymie z Ojcem Świętym. Dzisiejsza uroczystość św. Józefa rozpoczyna także Tydzień Modlitw o Ochronę Życia.

– Będziemy modlić się za lekarzy, pielęgniarki i położne, za polityków i dziennikarzy oraz wszystkie osoby domagające się zabijania dzieci nienarodzonych – poinformowała Magdalena Guziak-Nowak z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

– Codziennie będziemy odmawiać Litanię do św. Józefa, modlitwę zaczerpniętą z Encykliki Evangelium Vitae, którą ułożył św. Jan Paweł II oraz krótkie rozważanie – dodał Marcin Nowak z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Tydzień Modlitw o Ochronę Życia zakończy się 25 marca – w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Decyzją św. Jana Pawła II jest to Dzień Świętości Życia. Święty Józef jest szczególnym patronem wszystkich ojców. Stąd propozycja, aby Dzień Ojca przenieść z 23 czerwca na 19 marca, czyli  w Uroczystość  Św. Józefa.

– Chcemy tą kampanią doprowadzić do sytuacji, aby Dzień Ojca powszechnie na terenie RP był obchodzony 19 marca – powiedział Paweł Ozdoba, Centrum Życia i Rodziny.

W piątek we wspomnienia św. Józefa, Straż Narodowa zorganizowała Męską Drogę Krzyżową.

Inicjatywa jest wynagrodzeniem Panu Bogu za profanowanie kościołów i publiczne znieważanie świętych dla nas chrześcijan symboli.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl