fot. Ewa Kotowska-Rasiak/ Opiekun

III Kongres 108 Błogosławionych męczenników II Wojny Światowej

Trwa III Kongres 108 Błogosławionych męczenników II Wojny Światowej. Dziś obrady prowadzone są w Krotoszynie, a jutro będą w Kaliszu. Wydarzenie stanowi wprowadzenie w sobotnie główne obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

III Kongres 108 Błogosławionych męczenników II Wojny Światowej poprzedziła Eucharystia sprawowana w krotoszyńskiej bazylice św. Jana Chrzciciela. Przewodniczył jej ks. bp Damian Bryl, biskup kaliski. Po Mszy świętej uczestnicy udali się do Kina Przedwiośnie, gdzie rozpoczną się obrady.

„90 lat temu, 21 marca 1933 r., Heinrich Himmler wydał rozkaz utworzenia obozu koncentracyjnego w Dachau (z niem. Konzentrationslager Dachau). Od 1938 r. KL Dachau pełnił funkcję swego rodzaju >>ośrodka szkoleniowego<<, ale nade wszystko był to >>wzorzec<< dla zarządców i wachmanów innych późniejszych hitlerowskich obozów śmierci. Przeprowadzano tam również zbrodnicze pseudomedyczne eksperymenty na więźniach. Przez KL Dachau przeszło łącznie ponad 200 tys. osób, z czego 1/3 to Polacy. Zmarło ponad 41 tysięcy. Polscy duchowni zarówno według Niemców, jak i Sowietów, byli grupą szczególnie niebezpieczną. Wynikało to z ich wiedzy o bardzo dobrze zorganizowanej pracy duszpasterskiej i społecznej Kościoła w Polsce. Kapłani byli wsparciem i ostoją polskości, co skutecznie uniemożliwiało planowe wyniszczanie narodu. Duchowni stali się głównym celem niemieckiej akcji >>Tannenberg<<, która miała na celu bezwzględną eliminację elit przywódczych i moralnych Rzeczypospolitej. Szacuje się, że w latach 1939–1945 z rąk Niemców jak i Sowietów śmierć poniosło blisko 3 tys. polskich duchownych, czyli około 20 proc. stanu przedwojennego” – wskazano na stronie internetowej inicjatywy.

Ks. Sławomir Kęszka, jeden z organizatorów, podkreślił, że Kongres jest okazją do poznania sylwetek bohaterskich polskich kapłanów.

– III Kongres 108 Błogosławionych męczenników II Wojny Światowej jest wspaniałą okazją, aby pochylić się nad postaciami błogosławionych męczenników, ale także by się spotkać oraz porozmawiać. Będą nas prowadziły myśli błogosławionych męczenników dotyczące zbawienia oraz ludzkiej godności w miejscach kaźni. Oni nieśli przekaz, który staramy się podejmować i realizować w pogłębiony sposób – powiedział ks. Sławomir Kęszka.

III Kongres 108 Błogosławionych męczenników II Wojny Światowej zakończy się w piątek wieczorem Mszą św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Tego dnia przypadać będzie 78. rocznica cudownego ocalenia więźniów obozu KL Dachau za przyczyną św. Józefa.

W sobotę w Kaliszu odbędą się główne obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

RIRM/k108.pl/radiomaryja.pl

drukuj