fot. pixabay.com

I. Zyska: W produkcji zielonej energii najważniejszą rolę będzie odgrywać morska energetyka wiatrowa

W produkcji zielonej energii najważniejszą rolę będzie odgrywać morska energetyka wiatrowa i wielkoskalowe, zeroemisyjne źródła energii – energetyka wiatrowa na lądzie i farmy fotowoltaiczne – mówił w środę pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister klimatu Ireneusz Zyska.

Wiceminister klimatu i pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska wziął w środę udział VI Kongresie Energetycznym, który odbywa się w stolicy Dolnego Śląska.

W swoim wystąpieniu wiceminister podkreślił, że dynamiczna sytuacja w gospodarce światowej związana z kolejną falą pandemii koronawirusa stawia przed wszystkimi państwami świata nowe wyzwania.

Jak mówił, założenia Europejskiego Zielonego Ładu oraz wyznaczenie roku 2050 jako daty osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej w sytuacji kryzysu, „to z jednej strony szansa na uruchomienie wielkiego potencjału gospodarczego poszczególnych państw, z drugiej zaś strony niesie ze sobą szereg zagrożeń, zwłaszcza dla słabszych ekonomicznie grup społecznych”.

„Szukając synergii między unijną polityką zielonego ładu i strategią wychodzenia z kryzysu, musimy pamiętać o potrzebie zagwarantowania bezpieczeństwa wszystkim państwom członkowskim w wymiarze finansowo-gospodarczym oraz społecznym” – podkreślił Ireneusz Zyska.

Dodał przy tym, że transformacja energetyczna zgodna z kierunkami zielonego ładu, traktowana jako jeden z ważnych elementów strategii wychodzenia z kryzysu, powinna odzwierciedlać istniejące różnice między państwami członkowskimi.

Wiceminister podkreślił, że Polska w strategicznych dokumentach dotyczących transformacji energetycznej, takich jak Krajowy Plan na Rzecz Energii i Klimatu oraz projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym, podniesienie efektywności energetycznej i obniżenie emisyjności gospodarki.

Wskazał, że w produkcji zielonej energii najważniejszą rolę będzie odgrywać morska energetyka wiatrowa i wielkoskalowe, zeroemisyjne źródła energii, czyli energetyka wiatrowa na lądzie i farmy fotowoltaiczne.

Istotnymi elementami systemu energetycznego będą – jak mówił – źródła wytwarzania biogazu i biometanu, a także inne źródła odnawialne wykorzystujące biomasę, spadek i pływy wód, a także płytką i głęboką geotermię. „Bardzo ważna jest także budowa rozproszonego systemu energetycznego, opartego o instalacje prosumenckie, klastry energii i spółdzielnie energetyczne” – dodał.

W tym kontekście wiceminister wskazał, że to właśnie na Dolnym Śląsku realizowane są najbardziej ambitne inicjatywy klastrowe, w tym Energetyczny Klaster Oławski, Klaster w Zgorzelcu, czy największy terytorialnie klaster ARES w Kotlinie Kłodzkiej.

„Z satysfakcją obserwujemy dziś dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce. Dane Agencji Rynku Energii za pierwsze półrocze 2020 r. wskazują, że moc zainstalowana OZE to ponad 10 gigawatów. Dynamicznie rośnie produkcja energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, gdzie wzrost sięga ponad 13 proc. rok do roku. A produkcja w pierwszym półroczu 2020 r. osiągnęła blisko 15 TWh” – mówił.

Wiceszef resortu klimatu dodał, że ważną gałęzią OZE jest fotowoltaika, która „przeżywa dziś bum inwestycyjny”. Opiera się ona – jak mówił – na dwóch filarach: instalacjach prosumenckich oraz instalacjach wielkoskalowych, funkcjonujących w oparciu o aukcyjny system wsparcia.

„Według danych Agencji Rynku Energii, we wrześniu bieżącego roku przekroczyliśmy 2,5 GW mocy zainstalowanej w PV, a liczba mikroinstalacji prosumenckich przekroczyła 263 tys.” – podał.

Zdaniem wiceministra, „sukces energetyki prosumenckiej wynika nie tylko ze sprzyjających regulacji prawnych, ale także z bezpośredniego wsparcia w ramach rządowego programu „Mój Prąd”.

Ireneusz Zyska podkreślił, że Polska wiąże duże nadzieje z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej.

„Wielu polskich przedsiębiorców przygotowując się do realizacji projektów energetycznych na Bałtyku łączy wysiłki z podmiotami zagranicznymi. W tej chwili prowadzimy zaawansowane prace nad projektem ustawy o wspieraniu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Projekt ustawy został skierowany na Komitet Stały Rady Ministrów, który przyjął ustawę i przekazał ją do komisji prawniczej. Mam nadzieję, że niebawem ustawa zostanie skierowana, po przyjęciu jej przez Radę Ministrów na posiedzenie Sejmu, które odbędzie się 4 listopada” – mówił.

Zwrócił uwagę, że sam sektor morskiej energetyki wiatrowej może wygenerować w perspektywie najbliższych dwóch dekad aż 77 tys. nowych, dobrze płatnych miejsc pracy.

Mówiąc o lądowych instalacjach wiatrowych Zyska wskazał, że obecnie ich zainstalowana moc to ponad 6 GW, co stanowi około 60 proc. wszystkich mocy wytwórczych OZE.

„Transformacja energetyczna, której jesteśmy świadkiem, musi się dokonać, jednakże powinna ona nastąpić w sposób zrównoważony i odpowiedzialny. W tej chwili oprócz strategicznej ustawy o promowaniu wytwarzania energii w morskich farmach wiatrowych, na ukończeniu są prace nad nowelizacją ustawy o OZE” – powiedział.

„Chcielibyśmy wydłużyć okres wsparcia w systemie aukcyjnym o 5 lat, do połowy roku 2026, ponadto chcielibyśmy zmienić definicję małej instalacji OZE do poziomu 1 megawata. Dodatkowo planujemy także zmiany w systemie zagospodarowania przestrzennego tak, aby w tej chwili przepisy, które blokują rozwój instalacji fotowoltaicznych, mogły się zmienić i pomóc w rozwoju tej branży” – zapowiedział wiceminister.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl