fot. PAP/EPA

Grecja i Turcja gotowe do wznowienia rozmów

Turcja i Grecja są gotowe do wznowienia rozmów w sprawie sporu o wschodnie rejony Morza Śródziemnego.

Od wielu tygodni w regionie Morza Śródziemnego trwa spór pomiędzy Atenami, Ankarą i państwami NATO o zasięg terenów morskich. Spór nasilił się po tym, jak Turcja wysłała statek na wody zajęte przez Grecję i Cypr. Teraz obie strony wyraziły chęć podjęcia rozmów w celu rozwiązania konfliktu. Prezydent Turcji wezwał do zorganizowania konferencji regionalnej. Miałyby w niej uczestniczyć wszystkie śródziemnomorskie państwa przybrzeżne.

– Preferujemy przede wszystkim sprawiedliwe i właściwe rozwiązywanie sporów poprzez szczery dialog oparty na prawie międzynarodowym – mówił Recep Tayyip Erdogan, prezydent Turcji, który niedawno groził jeszcze użyciem siły zbrojnej.

Prezydent Turcji zapowiedział, że będzie dalej walczył o interesy swojego narodu.

– Nie możemy jednak dopuścić do łamania praw naszego kraju i tureckich  Cypryjczyków lub lekceważenia ich interesów. Przyczyną obecnych napięć w regionie są jednostronne kroki podejmowane przez Grecję i greckich Cypryjczyków od 2003 r. z maksymalistycznymi żądaniami – stwierdził turecki prezydent.

Mimo to Ankara w zeszłym tygodniu wycofała statek będący zarzewiem sporu. Taki ruch może umożliwić rozwiązania dyplomatyczne – podkreślił turecki prezydent. Decyzję z zadowoleniem przyjęły zarówno Grecja, jak i Unia Europejska.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl