Tureckie MSZ: Recep T. Erdogan spotka się w czwartek z W. Putinem

Prezydenci Turcji i Rosji – Recep Tayyip Erdogan i Władimir Putin – spotkają się w czwartek w Ankarze; omówią m.in. atak rosyjskiego lotnictwa na syryjską prowincję Idlib, w którym zginęli cywile – zapowiedział w poniedziałek szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu.

Przywódcy obu państw rozmawiali w poniedziałek telefonicznie. W czwartek Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że w rozmowie z Władimirem Putinem poruszy temat tzw. stref deeskalacji w Syrii, uzgodnionych przez Turcję, Rosję i Iran.

Mevlut Cavusoglu podkreślił w poniedziałek, że Recep Tayyip Erdogan poruszy też kwestię ataku rosyjskiego lotnictwa na Idlib, w którym zginęli zarówno cywile, jak i umiarkowani rebelianci, co jest naruszeniem porozumienia z Astany. Minister dodał, że Rosja „powinna być ostrożna”.

Rosja ostrzelała w piątek pozycje dżihadystycznych bojowników w Idlib rakietami wystrzelonymi z okrętów podwodnych. Była to reakcja na atak kilku różnych grup rebelianckich, w tym Tahrir alSzam, sojuszu ugrupowań dżihadystycznych, na którego czele stoi Dżabhat Fatah alSzam (dawny Front alNusra, związany niegdyś z AlKaidą) na wsie będące w rękach syryjskich sił rządowych.

W stolicy Kazachstanu, Astanie, zakończyła się niedawno szósta runda negocjacji na temat zawieszenia broni w Syrii i uregulowania kryzysu w tym kraju.

Służby prasowe Kremla podały, że w poniedziałkowej rozmowie telefonicznej Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan omawiali współpracę rosyjskoturecką w Syrii oraz referendum niepodległościowe w irackim Kurdystanie, które odbywa się w poniedziałek.

W czwartek Recep Tayyip Erdogan powiedział również, że ze swym rosyjskim odpowiednikiem będzie rozmawiać o „dodatkowych działaniach potrzebnych do wyeliminowania terrorystów raz na zawsze w celu przywrócenia pokoju”.

Ankara zapowiedziała, że z powodu referendum w sprawie niepodległości irackiego Kurdystanu rozważa środki zaradcze, w tym sankcje, wobec władz tej autonomicznej prowincji. Planom kurdyjskiego referendum niepodległościowego sprzeciwia się rząd w Bagdadzie, a także Turcja, Iran i Syria, gdzie tak jak w Iraku jest znaczna mniejszość kurdyjska i władze obawiają się nasilenia tendencji separatystycznych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl