fot. tvp.info

R. Bochenek: Turcja odgrywa istotną rolę w powstrzymywaniu fali migrantów z Bliskiego Wschodu

Zabezpieczenie granic na Bliskim Wschodzie będzie jednym z tematów rozmowy premier Beaty Szydło z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem – poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Jak dodał, Turcja odgrywa istotną rolę, jeśli chodzi o powstrzymywanie fali migrantów z Bliskiego Wschodu.

We wtorek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan spotka się z w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą. Spotka się także z premier Beatą Szydło, marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim i marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Prezydenci Polski i Turcji wezmą udział w Forum Gospodarczym.

Rafał Bochenek pytany we wtorek w TVP info o tę wizytę podkreślił, że Turcja odgrywa istotną rolę, jeśli chodzi o powstrzymanie fali migrantów z Bliskiego Wschodu.

Niewątpliwie Turcja jest kluczowym państwem, z którym należy o tym rozmawiać, dzięki porozumieniu, które zostało zawarte jakiś czas temu z Turcją udało się powstrzymać napływ migrantów z Bliskiego Wschodu właśnie od strony tureckiej – podkreślił rzecznik rządu.

Jak dodał, Polska współpracuje z Turcją z ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Turcja ma jedną z najpotężniejszych armii na świecie; jest istotnym komponentem całego Paktu Północnoatlantyckiego. Jest kwestia również dalszego realizowania porozumienia w związku z zabezpieczaniem granic na Bliskim Wschodzie i to będzie stanowiło zasadniczy przedmiot rozmowy pani premier Beaty Szydło z panem prezydentem Erdoganem” – zapowiedział rzecznik rządu.

PAP/RIRM

drukuj