fot. youtube.com

[TYLKO U NAS] P. Pelc: W toku dyskusji medialnych zaczynamy mieć poczucie, że z wymiarem sprawiedliwości jest coś nie tak

System losowego przydziału spraw jest szansą na podniesienie jakości kadr w sądach, co oznacza, że sędziowie będą musieli być bardziej wszechstronni. Zwiększa to również obiektywizm, ponieważ nie będzie ryzyka w sytuacji, w której nie wiadomo, dlaczego daną sprawę dostał sędzia X, a nie Y powiedział w programie „Polski punkt widzenia” Paweł Pelc, radca prawny.

Na wczorajszej konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przedstawił najważniejsze założenia wprowadzonego w życie pilotażowego systemu losowego przydzielania sędziom danej sprawy. Zdaniem szefa resortu, ma on nie tylko wyeliminować wszelkie podejrzenia dotyczące ukartowania przydziału spraw, ale również zagwarantować sprawiedliwy podział pracy sędziów.

Do całego programu na antenie Telewizji Trwam odniósł się Paweł Pelc, który stwierdził, że jeżeli sędziowie dobrze zareagują na ten projekt, pozostaje szansa na to, aby sądy lepiej zaczęły funkcjonować.

Co jest bardzo istotne: w toku dyskusji medialnych okazało się, że robimy bardzo dużo, aby pokazać, jakie są nieprawidłowości w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości. Jest to bardzo złe, ponieważ podważa to zaufanie do państwa, w tym również do sądów. Wydaje mi się, że elementem przywracania normalności jest w tej sytuacji właśnie ten mechanizm losowania – zaznaczył radca prawny.

Jak na razie wiadomo, system będzie eksperymentowany w trzech sądach: w Warszawie, Gliwicach i Suwałkach. W całej Polsce ma zaczął działać natomiast od 1 stycznia 2018 r.

System losowego przydziału spraw jest dużą szansą na podniesienie jakości kadr w sądach, co oznacza, że sędziowie będą musieli być bardziej wszechstronni. […] Ten eksperyment pozwoli sprawdzić, jak on działa i jaka jest ewentualna konieczność dodatkowego ingerowania w ten proces. Program, o którym mówił minister Zbigniew Ziobro, powinien zwiększyć przejrzystość funkcjonowania sądów i osłabić potencjalne oskarżenia o różnego rodzaju nieprawidłowości, np. z związane z przydziałem spraw – akcentował gość ”Polskiego punktu widzenia”.

Całość programu z udziałem Pawła Pelca można zobaczyć [tutaj].

RIRM

drukuj