fot. www.gov.pl

Gorący politycznie tydzień w sporze Polski z Brukselą

Jutro w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata na temat orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. W dyskusji weźmie udział premier Mateusz Morawiecki. Jarosław Kaczyński podkreślił w wywiadzie dla Tygodnika Sieci, że polskie prawa w Unii są bezczelnie podważane.

Trybunał Konstytucyjny w Polsce orzekł, że konstytucja stoi ponad prawem europejskim w obszarach, które nie zostały przekazane Unii poprzez traktaty. Sędziowie zwrócili uwagę, że TSUE nie ma kompetencji, by oceniać zmiany, jakie zachodzą w polskim wymiarze sprawiedliwości. Są obszary, które pozostają wyłączną kompetencją państw członkowskich.

– W takiej sytuacji państwa jako suwerenne podmioty prawa międzynarodowego mają prawo do tego, aby w konstytucji uregulować takie sytuacje. W takich sytuacjach konstytucja ma pierwszeństwo – mówił Piotr Müller, rzecznik rządu.

Na temat orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego jutro chce dyskutować Parlament Europejski.

– Bronimy polskiej suwerenności, bronimy polskich praw w Unii Europejskiej, bo one są teraz bezczelnie, bezprawnie i w niezgodzie z traktatami podważane – wskazał Jarosław Kaczyński dla Tygodnika Sieci.

Prezes PiS podkreślił, że Polska nie ugnie się pod presją Brukseli. Na suwerenność zwrócił też uwagę premier Mateusz Morawiecki. Pytany o to, co rząd będzie chciał zrobić z propozycją Platformy, by wpisać do konstytucji polskie członkostwo w Unii Europejskiej.

– Jesteśmy gotowi do takiej nowelizacji jednocześnie gwarantującej suwerenność Polski w jeszcze dalej posuniętym wymiarze, ponieważ niektórzy, zwłaszcza ci, którzy chcą pominąć rolę polskiej konstytucji, zapominają o tym, jaką wartością jest nasza suwerenność – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier zapowiedział, że weźmie udział w jutrzejszej debacie w Parlamencie Europejskim. Bojowe nastroje w Brukseli próbowała studzić kanclerz Angela Merkel. Przestrzegała przed pochopnymi decyzjami w sporze z Polską i Węgrami oraz zasugerowała, że potrzebne są rozmowy.

– Wszyscy należymy do Unii Europejskiej i dlatego mamy obowiązek zawsze szukać kompromisów, oczywiście nie rezygnując z naszych zasad. Myślę, że teraz jest czas, aby dogłębnie porozmawiać z polskim rządem o tym, jak możemy przezwyciężyć trudności, które mamy – oznajmiła Angela Merkel.

Na temat sporu o praworządność minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek, mówił w trakcie inauguracji roku akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Podkreślał, że tylko w niektórych sprawach polska konstytucja pozwala na przekazanie kompetencji Brukseli. Wskazywał też na znaczenie, jakie w sporze o praworządność ma wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

– Podważenie legalności orzeczeń legalnego trybunału w Polsce to jest podważenie legalności państwa polskiego – podsumował dr hab. Przemysław Czarnek.

Polska opozycja orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego odczytuje jako próbę Polexitu. Rząd podkreślił, że to fake news i wskazał, że nie ma planów wyprowadzania Polski z Unii Europejskiej.

TV Trwam News

drukuj