W Gdańsku poświęcono Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny

W Bazylice św. Brygidy w Gdańsku odbyły się w sobotę uroczystości odsłonięcia i poświęcenia Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny. Dokonał tego ks. abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który przewodniczy także Eucharystii. Transmisję z wydarzenia przeprowadziła TV Trwam.

Długo czekaliśmy na otwarcie i poświęcenie tego Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny – mówił ks. Arcybiskup.

– Dziś nadszedł ten dzień. Pragniemy oddać Panu Bogu to, co najcenniejsze, okazać dziękczynienie za 100 lat niepodległości Polski – powiedział ks. abp. Salvatore Pennacchio.

Homilię wygłosił ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

– Poświęcenie i odsłonięcie Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny – nie dla próżności ludzkiej. To jest nasze wotum wdzięczności Bogu za Jego obecność na drogach naszej historii (…), za dar Ojczyzny; za ewangeliczny siew Kościoła, z którego wyrastało to, co wielkie i twórcze na polskiej drodze; za pokolenia idące przez swój czas z Chrystusem i Jego Matką; za tych co bronili domowych progów i Bożych ołtarzy. Jest to także nasze gdańskie wotum za Niepodległą, która przed 100 laty odrzuciła pęta niewoli – wskazał abp Sławoj Leszek Głódź.

W wydarzeniu wziął udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda. W swoim przemówieniu podkreślił on, że ołtarz jest pełen wielkich symboli wiary i ważnych dla Polaków wydarzeń. Wskazał na znajdujące się tam postaci św. Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

– Obydwaj wielcy patroni „Solidarności”. „Solidarności”, która wyrosła z tego, że zebrał nas Ojciec Święty Jan Paweł II. Zebrał nas i dosłownie, poprzez to, że przyszliśmy na pielgrzymkę i stanęliśmy ponad milionem ludzi wobec naszego polskiego papieża, i zobaczyliśmy, że myślimy tak samo, że to samo jest dla nas ważne. I zobaczyliśmy jak jest nas wielu. I ksiądz Jerzy, który za wolną Polskę, za „Solidarność”, za ludzi pracy oddał życie – mówił Andrzej Duda.

Uroczystość wpisała się w obchody 47. Rocznicy Grudnia 70 oraz 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W listach nawiązali do tego marszałek senatu Stanisław Karczewski i premier Mateusz Morawiecki.

„Obchody upamiętnienia 47. rocznicy krwawych wydarzeń na Wybrzeżu oraz 36. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego mają dla nas wszystkich szczególne znaczenie (…) Wspominamy ofiarę tych, którzy sprzeciwiając się komunistycznemu reżimowi, nie wahali się stanąć po stronie prawdy i sprawiedliwości. Jako spadkobiercy tego dziedzictwa, wypełniamy moralny obowiązek upamiętniania tamtych dni i przekazywania prawdy historycznej kolejnym pokoleniom” – napisał premier Morawiecki.

Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny to wotum wdzięczności za odzyskanie przez Polskę niepodległości. Budowane od 2001 roku dzieło liczy 120 m kw. Zainicjował je ówczesny proboszcz kościoła św. Brygidy ks. Henryk Jankowski.

Centralnym elementem ołtarza jest obraz Matki Boskiej – Opiekunki Ludzi Pracy. Namalował go ks. Franciszek Zaniecki, niedługo po masakrze robotników z grudnia 1970 roku.  Ołtarz jest największą na świecie realizacją architektoniczną wykonaną z bursztynu. Dotychczas była nią Bursztynowa Komnata z pow. 78 m kw.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl