fot. materiały prasowe NDI/Besix

Trwa budowa portu osłonowego od Zatoki Gdańskiej

Trwa budowa portu osłonowego od Zatoki Gdańskiej. Zaawansowane prace są prowadzone przy mostach. Na jednym z nich pojawiła się metalowa konstrukcja. Od strony Zalewu Wiślanego widoczna jest już sztuczna wyspa. Prace przy przekopie Mierzei Wiślanej wyprzedziły założony harmonogram – zauważył kpt. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Pierwszy statek ma przepłynąć przez kanał w 2022 roku. Inwestycja ma strategiczne znaczenie, pozwoli na gospodarczy rozwój regionu. Dodatkowo uniezależnimy się od Rosji. Dziś jedyna droga wodna z zalewu do zatoki biegnie przez Obwód Kaliningradzki.

– To nie tworzy klimatu dla rozwiązań biznesowych. Musimy tutaj mówić o bezpieczeństwie i o tym, że statki Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej, administracji morskiej również okręty wojenne będą mogły wpływać do portu elbląskiego. Ta niezależność od sąsiada jest bardzo ważna – mówił kpt. Wiesław Piotrzkowski.

Po to, by nowa droga wodna była funkcjonalna, oprócz budowy kanału, trzeba przeprowadzić dodatkowe inwestycje. Chodzi m.in. o przebudowę toru wodnego na rzece Elbląg i budowę mostu obrotowego w Nowakowie.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl