fot. flickr.com

G. Tobiszowski: Górnictwo podstawą bilansu energetycznego Polski

Górnictwo jest i będzie w najbliższych latach podstawą bilansu energetycznego Polski – powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. W ten sposób odniósł się do wspólnego posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników i Zespołu Trójstronnego ds. Branży Węgla Brunatnego, które odbyło się w Warszawie.

Głównym tematem spotkania były założenia polityki energetycznej państwa. Węgiel kamienny i brunatny mają stanowić niecałe 60 proc. miksu energetycznego Polski do 2030 r., z perspektywą do 2050 r.

Resztę miksu uzupełni gaz, źródła odnawialne i elektrownia jądrowa, co do której rozstrzygnięcie ma zapaść do końca roku.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski wskazał też na dwa najistotniejsze elementy pozasurowcowe polskiego miksu energetycznego.

– To znaczy wzrost gospodarczy, który przeliczamy również na zapotrzebowanie na energię, którą musimy zabezpieczyć w perspektywie kolejnych lat. To jest jedno, co przyjęliśmy, założenie o jakim wzroście i zapotrzebowaniu mówimy. Drugie zaś, co jest naszym determinantem, to pewne bloki – jak państwo wiecie już historyczne – wylatują nam z systemu, a więc trzeba te bloki zmodernizować i przeprowadzić nowe inwestycje. Tutaj akcentujemy sprawniejsze inwestycje energetyczne oparte o węgiel, dlatego węgiel kamienny spokojnie mieści się w tym miksie energetycznym – powiedział Grzegorz Tobiszowski.

RIRM

drukuj