fot. pixabay.com

Dalsze negocjacje ws. transformacji górnictwa

W przyszłym tygodniu mają być kontynuowane negocjacje dotyczące umowy społecznej ws. transformacji górnictwa. Piątkowe rozmowy strony rządowej i związkowej w Katowicach na ten temat trwały ponad siedem godzin. Nadal do rozstrzygnięcia pozostaje kilka punktów spornych.

Wśród niewyjaśnionych kwestii Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności, wymienia sprawę gwarancji zatrudnienia pracowników w kopalniach do emerytury.

– Trwają dyskusje na temat ustawowych gwarancji zatrudnienia, na które obecnie rząd nie chcę się zgodzić. Następny punkt to tzw. weryfikacja nadzwyczajna, czyli określenie tego, co to jest. Jest to dla nas ważne, jak miałoby to wyglądać. Pozostaje również temat SRK (Spółki Restrukturyzacji Kopalń), transformacji śląskiej oraz punkt dotyczący osłon socjalnych i tego, czy z nielikwidowanych kopalń będzie można odchodzić, czy też nie. To są główne punkty, które chcemy uszczegółowić – mówi Bogusław Hutek.

W ocenie wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia, podczas merytorycznych rozmów wynegocjowano już ok. 95 proc. przyszłej umowy.

Obie strony negocjacji zakładają, że do podpisania dokumentu dojdzie jeszcze w marcu 2021 roku. W ostatnim tygodniu tego miesiąca wiceminister Artur Soboń chce złożyć do KE wniosek prenotyfikacyjny dotyczący kwestii pomocy publicznej.

Zgoda Komisji jest konieczna, aby można było subsydiować górnictwo w okresie jego wygaszania, który według dotychczasowych ustaleń ze związkowcami, ma trwać blisko 30 lat.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl