fot. tvp.info

M. Dworczyk: Ukraina nie wejdzie do Europy z nacjonalistami

Jeżeli Ukraina chce dołączyć do rodziny krajów europejskich, to musi stanąć w prawdzie; musi się zmierzyć ze swoją trudną historią – uważa wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk. Ukraina z nacjonalistami ukraińskimi do Unii Europejskiej na pewno nie wejdzie – dodał.

Jak mówił w środę w TVP Info, z punktu widzenia sąsiadów Ukrainy mamy prawo do oceny jej polityki.

„Ani jedna narracja – ani ta postsowiecka, ani nacjonalistyczna – jest nie do zaakceptowania. Jeżeli Ukraina chce dołączyć do rodziny krajów europejskich, to musi stanąć w prawdzie; musi zmierzyć się ze swoją trudną historią. Na pewno z nacjonalistami ukraińskimi i z Banderą na sztandarze do Unii Europejskiej Ukraina nie wejdzie” – powiedział Dworczyk.

Jego zdaniem, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nie wypowiada się wprost w sprawach dotyczących OUN (Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – red.) i UPA (Ukraińska Powstańcza Armia – red.). Jest w stosunku do innych polityków, np. szefa ukraińskiego IPN Wołodymyra Wiatrowycza, bardzo wstrzemięźliwy, natomiast akceptuje politykę historyczną, którą ukraiński IPN prowadzi. Liczymy, że prezydent Poroszenko zdobędzie się na refleksję (…). W interesie Polski i Ukrainy leży dobra współpraca obu naszych narodów” – zaznaczył wiceminister obrony narodowej.

„Nie ma akceptacji dla tego, żeby gloryfikować zbrodniarzy, te osoby, które wprost – albo pośrednio albo bezpośrednio – były odpowiedzialne za dokonanie ludobójstwa na Wołyniu” – mówił.

Masowe zbrodnie popełnione w latach 1943-45 przez OUN i UPA na ludności polskiej głównie na Wołyniu i w Galicji Wschodniej określane są mianem Zbrodni Wołyńskiej. Jej kulminacja nastąpiła 11 lipca 1943 r., gdy oddziały UPA w skoordynowany sposób zaatakowały około 150 polskich miejscowości, zabijając wówczas 10-12 tys. ich mieszkańców.

W ocenie polskich historyków Zbrodnia Wołyńska była ludobójczą czystką etniczną, w której zginęło ogółem ponad 100 tys. osób. Są też szacunki mówiące o 120-130 tys. ofiar. Dla badaczy z Ukrainy zbrodnie były konsekwencją wojny prowadzonej przez Armię Krajową z UPA, w której wzięła udział ludność cywilna. Strona ukraińska ocenia swoje straty na 10-12, a nawet 20 tys. osób.

PAP/RIRM

drukuj