fot. pl.wikipedia.org

G. Długi: Mamy duży problem ze zrozumieniem, dlaczego inne ugrupowania nie chcą w sposób zdecydowany i jasny walczyć z korupcją

Mamy duży problem ze zrozumieniem, dlaczego inne ugrupowania nie chcą w sposób zdecydowany i jasny walczyć z korupcją. To rodzi podejrzenia, że rozwiązania, które eliminują z życia politycznego wszystkich tych, którzy nagrzeszyli korupcyjnie, więc zostaje pytanie, czy to dlatego niektórzy politycy nie chcą podpisywać tego projektu, bo po prostu dbają o swoje interesy – wskazał poseł Kukiz’15 Grzegorz Długi.

Kukiz’15 liczy na to, że posłowie poprą projekt ustawy antykorupcyjnej, który jest w interesie obywateli. Dokument Kukiz’15 zaprezentowany w Sejmie zakłada m.in. zaostrzenie prawa wobec osób, które dopuściły się przestępstwa korupcji. W myśl projektu skazane osoby miałyby zakaz pełnienia funkcji publicznych, m.in. w państwowych spółkach oraz w wymiarze sprawiedliwości.

Druga kwestia to jawność finansów partii politycznych. Jest też zapis, by parlamentarzyści nie mogli zasiadać – w trakcie kadencji oraz 12 miesięcy po zrzeczeniu się mandatu – w spółkach.

Kukiz’15 chce też jawnych i transparentnych rejestrów umów z zewnętrznymi kontrahentami we wszystkich instytucjach publicznych.

Walka z korupcją powinna łączyć wszystkich polityków – powiedział poseł Kukiz’15 Grzegorz Długi. Złodziejstwo w polityce jest poważnym problemem – dodał.

  Mamy duży problem ze zrozumieniem, dlaczego inne ugrupowania nie chcą w sposób zdecydowany i jasny walczyć z korupcją. To rodzi jakieś podejrzenia, że rozwiązania, które eliminują np. z życia politycznego i gospodarczego – uzależnionego od publicznych pieniędzy – wszystkich tych, którzy nagrzeszyli korupcyjnie, więc zostaje pytanie, czy to dlatego niektórzy politycy nie chcą podpisywać tego projektu, bo po prostu dbają o swoje interesy. Nie chcę nikogo obrażać, jesteśmy w trybie wyborczym, więc żadnych nazwisk nie będę wymieniał, natomiast naprawdę wzywałbym polityków, aby się zastanowili, czy to jednak nie jest w innych interesie, bo tylko wtedy, jeżeli tzw. klasa polityczna nie będzie uważana za skorumpowaną, mamy szansę na jakąś naprawdę rozsądną politykę w naszym kraju – stwierdził poseł Grzegorz Długi.

Projektowi Kukiz’15 nadano już numer druku sejmowego. Pierwsze czytanie ma się odbyć na posiedzeniu zaplanowanym na 3-4 kwietnia.

RIRM

drukuj