fot. flickr.com

W południe wyrok TK ws. ustawy o KRS

Trybunał Konstytucyjny ma w południe ogłosić wyrok w sprawie przepisów ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Chodzi zapisy dotyczące sposobu wybierania sędziów w skład Rady oraz odwoływania się od uchwał Rady zwierających wnioski o powołanie sędziów.

Wnioski o zbadanie konstytucyjności tych przepisów złożyła w ubiegłym roku KRS i – niedawno – grupa senatorów PiS.

KRS liczy na to, że TK przesądzi ostatecznie, iż rada została powołana zgodnie z konstytucją. Stanowiłoby to odpowiedź na pojawiające się głosy kwestionujące ten wybór.

Ponadto KRS sprzeciwia się przepisom umożliwiającym odwoływanie się od uchwał KRS zawierających wnioski o powołanie sędziów – mówi zastępca rzecznika prasowego KRS sędzia Jarosław Dudzicz.

– Uważamy, że to jest już ingerencja w nasze konstytucyjne kompetencje, bo przypomnę, że tylko KRS jest – mocą konstytucji – jest tym organem, który jest uprawniony do składania wniosków do pana prezydenta o powołanie konkretnej osoby na urząd sędziego. Czy to sędziego sądu powszechnego, czy sędziego sądu administracyjnego, czy też sędziego Sądu Najwyższego – podkreślił Jarosław Dudzicz.

Ogłoszenie wyroku w sprawie przepisów ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa było zaplanowane na 14 marca. Wówczas jednak Trybunał Konstytucyjny odroczył orzeczenie.

RIRM

drukuj