PAP/EPA

P. Mucha: Wizyta Macrona w Polsce – prawdopodobnie w czerwcu lub później

Wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Polsce będzie miała miejsce prawdopodobnie w czerwcu lub w późniejszym terminie – poinformował w poniedziałek w PR3 wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha.

Paweł Mucha pytany o możliwą wizytę prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Polsce odpowiedział, że jest kilka propozycji dat i trwają ostateczne ustalenia.

„Taka wizyta jest prawdopodobna w czerwcu” – poinformował wiceszef kancelarii prezydenta.

„Taka wizyta mogłaby mieć miejsce czy to w czerwcu, czy w późniejszym terminie, polska strona takie propozycje składała” – dodał Paweł Mucha.

Wiceszef kancelarii prezydenta pytany, czy została już zamknięta lista gości zaproszonych na uroczystości 1 września z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej, odpowiedział, że zaproszenia zostały już wysłane. Paweł Mucha podkreślił, że podczas tworzenia listy przyjęto klucz związany z uczestnictwem w NATO, członkostwem w UE i współpracą w ramach formatu Partnerstwa Wschodniego.

Dopytywany o brak zaproszenia dla prezydenta Rosji Władimira Putina, Mucha odpowiedział, że Rosja nie uczestniczy we wspomnianych formatach.

O możliwych terminach wizyt Macrona w Polsce pisały m.in. dzienniki „Rzeczpospolita” i „Dziennik Gazeta Prawna”. „RP” w minionym tygodniu pisała, że prezydent Francji miał złożyć wizytę w Polsce w dniach 8-9 kwietnia, jednak „z Warszawy przyszedł sygnał, że lepiej będzie, jeśli francuski przywódca pojawi się nad Wisłą dopiero w czerwcu”. Według dziennika powodem miała być obawa, że Macron „wykorzysta swój pobyt do krytyki ekipy PiS i wsparcia Koalicji Obywatelskiej”

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski w rozmowie z PAP powiedział, że zgodnie z intencją strony francuskiej, aby wizyta prezydenta Emmanuela Macrona w Polsce odbyła się w pierwszej połowie roku, strona polska zaproponowała dwa terminy w tym okresie i czeka na ich potwierdzenie.

PAP/RIRM

drukuj