Fundacja Republikańska przygotowuje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego przygotowywany przez Fundację Republikańską dotyczy przedawnienia zbrodni komunistycznych. Sprawa odnosić się do zapisów kodeksu karnego z 1995r., które umożliwiają komunistycznym oprawcom uniknięcia odpowiedzialności.

Przepisy nowelizacji kodeksu karnego, z 1995 r. dotyczące biegu terminu przedawnienia przestępstw popełnionych przez funkcjonariuszy publicznych przed 31 grudnia 1989 r. sprawiły, że przestępstwa komunistyczne zagrożone karami do 5 lat pozbawienia wolności (np. za znęcanie) przedawniły się 1 stycznia 1995 r. To uniemożliwiło skuteczne ściganie sprawców, powiedział Tymoteusz Barański, prawnik, ekspert Fundacji Republikańskiej.

 

Barański dodał, że obecnie na ich podstawie Sąd Najwyższy wydaje orzeczenia korzystne dla sprawców zbrodni komunistycznych. Ponadto, zwrócił uwagę, że efekt ustawy Sądu Najwyższego jest taki, że prowadzi  do masowego umarzania postępowań karnych. Wydanie orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny o tym przepisie jest konieczne. Głównie dla ochrony konstytucyjnych wolności i praw osób pokrzywdzonych przez komunistycznych oprawców.

Audio MP3
Pobierz

Dlatego też, jak powiedział Tymoteusz Barański, zasadne jest skierowanie przepisów ustawy z 1995 r. do Trybunału Konstytucyjnego w celu zbadania zgodności z Konstytucją.

Audio MP3
Pobierz

 

 

Zdaniem dr  Marcina Warchoła – eksperta Fundacji Republikańskiej czas przedawnienia zbrodni komunistycznych nie rozpoczął swojego biegu  po przełomie 1989r. Ponadto Warchoł dodał, że wydanie orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny o tym przepisie jest konieczne. Głównie dla ochrony konstytucyjnych wolności i praw osób pokrzywdzonych przez komunistycznych oprawców – powiedział ekspert. Warchoł przekonuje również, że fundamentalna zasada sprawiedliwości, poszanowanie praw pokrzywdzonych, zaufanie obywatela do państwa i tworzonego przezeń prawa oraz prawda historyczna wymaga ingerencji Trybunału Konstytucyjnego

drukuj