„FT”: Nord Stream 2 jest sprzeczny z interesami UE

Nord Stream 2 jest sprzeczny z interesami Unii Europejskiej. Wspólnota powinna go zablokować – pisze dzisiejszy ,,Financial Times”. Brytyjski dziennik wskazuje, że projekt ten nie ma ekonomicznego, a z punktu widzenia Unii także strategicznego sensu.

Warty 21 mld dolarów gazociąg NS2 podważa unijną politykę energetyczną.  Ma na celu transport większej ilości rosyjskiego gazu do Niemiec, omijając Ukrainę i Polskę – pisze ,,Financial Times”. Dziennik zauważa, że biegnący przez Ukrainę gazociąg działa obecnie jedynie na ok. 50 proc. mocy przesyłowych, a „inwestowanie w ukraińską sieć z czasów sowieckich jest dużo tańsze niż budowanie nowej podwodnej trasy”.

Gazeta ocenia, że podwyżka cen za ukraiński tranzyt w ostatnich latach „była konsekwencją” projektu NS2. Pisze też, że prawdziwym motywem Rosji wydaje się być pozbawienie Ukrainy jej tranzytowej roli. Kijów – jak wskazuje dziennik – jest dla Moskwy ,,niewiarygodnym partnerem”, przez co traci ona ekonomicznie.

,,Financial Times” zauważa też, że Rosja, oferując Niemcom potencjalnie niższe ceny energii i szansę zastąpienia Ukrainy jako węzła importu rosyjskiego gazu, umiejętnie przeciągnęła je na swoją stronę. W tym wypadku odpowiedzialność, by znaleźć sposób na zablokowanie tego sprzecznego z unijną polityką ekonomiczną projektu, spada na organy UE.

Budowa NS2 ruszyła 15 maja. Sprzeciwiają się jej m.in.: Polska, Ukraina i kraje bałtyckie.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl