Gen. dyw. Krzysztof Król zastępcą szefa SGWP

Generał dywizji Krzysztof Król, ostatnio zastępca dowódcy Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie, został zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – poinformowało w środę Ministerstwo Obrony Narodowej.

Jak podał resort, minister obrony Mariusz Błaszczak wyznaczył Krzysztofa Króla z dniem 22 sierpnia na stanowisko zastępcy szefa Sztabu Generalnego.

Krzysztof Król, który służył m.in. w Iraku i Libanie, do ubiegłego tygodnia był zastępcą dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód, którego kwatera główna mieści się w Szczecinie. Objął to stanowisko w 2016 r. w stopniu pułkownika. Awans na pierwszy stopień generalski otrzymał w marcu 2016 r., a ostatnia nominację, na stopień dwugwiazdkowego generała odebrał 1 marca br.

50-letni Krzysztof Król jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Inżynierii Wojskowej, którą ukończył w 1991 r. oraz studiów polityki obronnej w Akademii Sił Zbrojnych Kanady w Toronto.

Zawodową służbę wojskową rozpoczął jako dowódca plutonu maszyn inżynieryjnych w batalionie zabezpieczenia w Czerwonym Borze, następnie był dowódcą plutonu i dowódcą kompanii technicznej w 1. Batalionie Saperów 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej w Pułtusku.

W 1994 r. uczestniczył w kursie oficerów logistyki w Base Borden w Kanadzie. Od kwietnia 1995 do kwietnia 1996 r. służył w siłach pokojowych ONZ UNIFIL w Libanie na stanowisku zastępcy, a następnie dowódcy Zgrupowania Pododdziałów Inżynieryjnych.

W latach 1997-1999 był słuchaczem Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.

Po studiach na AON służył w Dowództwie Wojsk Lądowych; od 2005 do 2009 r. był szefem sekretariatu dowódcy Wojsk Lądowych.

Służył w Kwaterze NATO Sił Połączonych Centrum w Heidelbergu i Kwaterze Dowództwa Regionalnego NATO w Neapolu. W 2003 r. ukończył kurs w zakresie dowodzenia i kierowania oraz działań informacyjnych NATO w Oberammergau, Niemcy.

Po powrocie ze struktur NATO służył zarządzie operacji lądowych Dowództwa Wojsk Lądowych. W 2005 r. pełnił służbę w PKW Irak jako szef oddziału operacyjnego Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe. Zajmował stanowisko szefa oddziału planowania operacyjnego w dowództwie 2. Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie. Był także dowódcą Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Stargardzie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl