fot. twitter.com/NordStream2

Spór wokół gazociągu Nord Stream 2

PGNiG oraz jej spółka zależna z Niemiec chcą uczestniczyć w postępowaniu certyfikacyjnym operatora gazociągu Nord Stream 2. To niemiecki regulator zdecyduje, czy właściciel gazociągu uzyska uprzywilejowaną pozycję na europejskim rynku gazu.

Gazociąg Nord Stream 2 jest ukończony w 99 procentach – ogłosił operator niemiecko-rosyjskiego gazociągu. Spółka zarejestrowana w Szwajcarii stara się u Niemieckiej Federalnej Agencji ds. Sieci o certyfikacje w tzw. modelu niezależnego operatora systemu przesyłowego. Dzięki temu spółka Nord Stream 2 AG mogłaby działać na terenie Unii Europejskiej mimo braku pełnego rozdzielenia własnościowego od rosyjskiego Gazpromu, który jest producentem i dostawcą gazu. W postępowaniu prowadzonym przez niemieckiego regulatora uczestniczy Komisja Europejska. Chce do niego dołączyć Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ze swoją niemiecką spółką zależną – poinformował prezes PGNiG, Paweł Majewski.

W naszej ocenie nie ma podstaw prawnych do udzielenia szwajcarskiej spółce Gazpromu certyfikacji operatorskiej, a tym samym dla uruchomienia gazociągu. Wniosek Nord Stream 2 AG powinien zostać odrzucony ze względów formalnych i merytorycznych. Stawką jest bezpieczeństwo dostaw i prawidłowe funkcjonowanie rynku energetycznego UE” – ocenił Paweł Majewski.

Operatorem może być tylko podmiot zarejestrowany w Unii Europejskiej. Na decyzję polskiej spółki wpłynęło ostatnie orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie gazociągu OPAL. Trybunał w Luksemburgu odrzucił skargę Niemiec, które chciały, wbrew unijnemu prawu i zasadzie solidarności energetycznej, wykorzystywać pełną przepustowość lądowego przedłużenia Nord Stream 1.

– Odwołanie zostaje oddalone – orzekł Marek Safjan, sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.   

TSUE jasno wskazał, że zasada solidarności leży u podstaw wszystkich celów polityki UE w dziedzinie energetyki i obowiązuje wszystkie państwa członkowskie. Natomiast Komisja Europejska podejmując decyzje, zakładające odstępstwa, ma obowiązek zbadać ewentualne ryzyka dla dostaw gazu na rynkach państw członkowskich.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl