Forum Kobiet Polskich krytycznie o pigułce „dzień po”

Forum Kobiet Polskich zdecydowanie sprzeciwia się dopuszczeniu w Polsce do sprzedaży bez recepty tzw. antykoncepcji awaryjnej, zwanej „dzień po”.

Kontrowersyjna decyzja Komisji Europejskiej pozostawia w tej sprawie krajom członkowskim UE prawo do własnej decyzji. Polskie Ministerstwo Zdrowia na początku twierdziło, że środek ten, jako szkodliwy dla zdrowia kobiet, pozostanie w sprzedaży jedynie na receptę.

Potem resort poinformował, że tzw. pigułki „dzień po” będą ogólnodostępne, gdyż Polska musi się dostosować do decyzji KE, co nie jest prawdą.

„Środek ten niczego nie leczy. Jest stosowany przeciwko poczętemu dziecku” – alarmuje Ewa Kowalewska. Prezes Forum Kobiet Polskich podkreśla, że ze względu na szkodliwość dla zdrowia kobiet i ich dzieci, pigułki w ogóle nie powinny być dopuszczone do sprzedaży.

– Środki te są niesłychanie szkodliwe dla kobiet. Najczęściej jest tak, że nastolatki noszą je w kieszeni i przyjmują po każdej „przygodzie”. Wtedy dawka hormonów zaczyna być naprawdę olbrzymia. Kobiety bowiem potrafią zażyć taki środek nawet kilka razy w miesiącu, bez żadnej kontroli. Środek ten w ogóle nie powinien być sprzedawany w Polsce, a co dopiero bez recepty. Początkowe decyzje Ministerstwa Zdrowia były inne. Polska cały czas broniła się przed tym, ale to przestało być ważne. Czy ktokolwiek myśli o tym, jaka będzie nasza przyszłość? Zniszczenie zdrowia młodych kobiet, zniszczenie ich płodności to przecież zniszczenie przyszłości narodu – powiedziała Ewa Kowalewska.

Decyzja o sprzedawaniu szkodliwych środków bez recepty jest działaniem na rzecz wielkich kompanii farmaceutycznych, które mają na celu zwiększenie osiąganych zysków. Jest także wyrazem współpracy Ministerstwa Zdrowia z radykalnymi organizacjami feministycznymi – czytamy w oświadczeniu FKP.

RIRM

drukuj