Ekspert: większość rządowa wykazała dobrą wolę ws. TK

Większość rządowa wykazała dużo dobrej woli, by załagodzić konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego – ocenił konstytucjonalista dr hab. Marek Dobrowolski, odnosząc się do podpisanej w sobotę przez prezydenta Andrzeja Dudę nowej ustawy o TK.

Ustawa ma być odpowiedzią na kryzys, jaki od wielu miesięcy trwa wokół Trybunału. Parlament zakończył nad nią prace 22 lipca. Zastąpi ona dotychczasową ustawę o TK z czerwca 2015 r. Nowa ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

Według Prawa i Sprawiedliwości ustawa zatrzyma spory wokół Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem opozycji część jej zapisów jest niekonstytucyjna i nie uwzględnia zaleceń Komisji Weneckiej.

Zgodnie z ustawą pełny skład Trybunału to co najmniej 11 sędziów. Ma on orzekać m.in. w sprawach o szczególnej zawiłości. Pełny skład ma też badać: weta prezydenta do ustaw, ustawę o TK, czy spory kompetencyjne między organami państwa.

Dr hab. Marek Dobrowolski, konstytucjonalista, powiedział, że ustawa zapewne trafi jeszcze do TK, który się do niej odniesie. Jednak, jak podkreślił ekspert, strona rządowa wyszła bardzo daleko w stronę postulatów opozycji przy konstruowaniu przepisów.

– Została zmniejszona liczba sędziów wymaganych do „pełnego składu”, obniżono większość, jaką będą wyroki przyjmowane w stosunku do tego, co Prawo i Sprawiedliwość proponowało wcześniej (z 2/3 na bezwzględną większość). Tutaj więc jest wiele takich elementów, które pozwalają stwierdzić, że od strony politologicznej większość rządowa wykazała dużo dobrej woli, żeby ten konflikt rozwiązać, czy załagodzić – komentuje konstytucjonalista.

Trybunał przez dłuższy czas nie wyznaczał terminów rozpraw, chcąc najpierw zbadać grudniową nowelę ustawy o TK autorstwa PiS. 9 marca 12-osobowy skład TK orzekł, że cała nowela narusza Konstytucję. Według rządu nie był to wyrok, bo został wydany z pominięciem przepisów tej nowelizacji – i dlatego nie został opublikowany. Niepublikowane są też kolejne wyroki wydawane przez TK.

RIRM

drukuj