fot. PAP/Marcin Bielecki

E. Rafalska: nędza dzieci to wstyd każdego kraju

„Nędza dzieci to wstyd każdego kraju, dlatego warto było wprowadzić program 500 plus, który pozwoli znacznie zmniejszyć to zjawisko – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Minister podkreśliła, że program zmniejsza zjawisko biedy wśród najmłodszych. Szefowa MRPiPS w Stargardzie spotkała się z przedstawicielami samorządów realizujących rządowy program „Rodzina 500 plus”.

Elżbieta Rafalska zaznaczyła, że wprowadzony w kwietniu ubiegłego roku program działa bez zastrzeżeń i jest stale monitorowany. Na Pomorzu Zachodnim z programu trafiło do rodzin ponad 676 mln zł. Świadczenie obejmuje tam 150 tys. dzieci.

– Bardzo byśmy chcieli, żeby to się potwierdziło – te badania mówiące o tym, że o 40 procent zmniejszy się ogółem skrajne ubóstwo, a skrajne ubóstwo dzieci i młodzieży o 94. Tam, gdzie mamy nędzę – tak było też w Polsce, ale nie jest to cecha charakterystyczna tylko ubóstwa polskiego, ale też innych krajów – w dużym stopniu dotyczy dzieci i młodzieży. Dlatego warto było wprowadzać ten program, bo nędza dzieci to wstyd każdego kraju – powiedziała.

Minister zapewniła, że w budżecie są zapewnione środki na wypłatę świadczenia. Szefowa MRPiPS poinformowała, że ze świadczeń wychowawczych w całej Polsce korzysta ponad 3 mln 800 tys. dzieci.

Program „Rodzina 500 plus” w ubiegłym roku kosztował ponad 17 mld zł. Do miast z programu trafiło ponad 6,3 mld zł, do gmin wiejskich 6,1 mld zł, a do gmin wiejsko-miejskich ponad 4,8 mld zł.

RIRM

drukuj