Min. Rafalska: ponad 3,9 mln dzieci objętych programem 500 plus

Świadczeniem 500 plus objętych jest ponad 3,9 mln dzieci; takiego wsparcia nie było przez lata – przekonywała dziś w Sejmie szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska w trakcie głosowań nad poprawkami do projektu wprowadzającego zmiany w programie 500 plus.

Minister Rafalska zabrała głos, odpowiadając posłom, którzy krytykowali zarówno program 500 plus, jak i proponowane do niego zmiany.

„Twierdzenie, że rządowy program wsparcia rodzin jest pozornym wsparciem polskich rodzin, jest jednym z największych kłamstw, jakie słyszałam w tej Izbie” – powiedziała szefowa MRPiPS.

Elżbieta Rafalska apelowała, żeby posłowie rozmawiali o faktach. Jak dodała, wzrost nakładów na politykę społeczną i rodzinną przekroczył 3 proc. PKB, podczas gdy za rządów PO-PSL wynosił 1,7.

Jak mówiła Rafalska, liczba dzieci otrzymujących świadczenie rodzinne zbliża się do 4 milionów.

„Takiej liczby uprawnionych nie było przez całe lata. Ileż bezczelności, zakłamania trzeba w sobie mieć, żeby wyjść na tę mównicę i mówić o tym, że ten program nie wspiera polskich rodzin” – mówiła minister.

W debacie zabrała głos także premier Beata Szydło, wytykając opozycji, że przez osiem lat nie była w stanie wprowadzić takiego programu jak 500 plus.

„Można oczywiście wychodzić tutaj na mównicę, stosować populistyczne wypowiedzi, mówić populistyczne rzeczy po to, żeby przypodobać się wyborcom. Tylko że przez osiem lat nie potrafiliście tego zrobić” – podkreśliła premier Szydło.

PAP/RIRM

drukuj