fot. PAP/Rafał Guz

Działalność Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ostatniej kadencji

Przez ostatnie cztery lata nakłady na kulturę wzrosły o 34 procent. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podsumowuje minioną kadencje. Powołanie Polskiej Opery Królewskiej, zakup kolekcji Czartoryskich, budowa nowych muzeów – to tylko niektóre z nowych przedsięwzięć resortu kierowanego przez prof. Piotra Glińskiego.

W Polsce mamy około tysiąca muzeów, ale poświęconych polskiej przeszłości nie jest tak dużo. Resorty kultury kierowany przez prof. Piotra Glińskiego nadrabia te zaległości. W Warszawie powstaje Muzeum Historii Polski

– Największa inicjatywa i największa inwestycja w ostatnich latach. To jest coś z niczego. Nic nie było przygotowane, blokowane było przez 9 lat. Udało się nam przełamać tę niemoc – mówił minister Piotr Gliński.

Ministerstwo prowadzi budowę lub rozbudowę około 30 placówek muzealnych i muzeów.

– Muzeum Pamięć i Tożsamość w Toruniu – powiedział wicepremier.

Muzeum to powstaje z inicjatywy Fundacji Lux Veritatis. Będzie opowiadać ponad 1000-letnią historię Polski poprzez nauczanie św. Jana Pawła II. Będzie też upowszechniać wyniki badań dotyczące postaw Polaków wobec Żydów w czasie II wojny światowej. Dzisiaj nowoczesne muzea historyczne to nie tylko stałe wystawy – przypomniał wiceminister kultury Jarosław Sellin.

– To są wystawy czasowe, to są seminaria, konferencje, publikacje książkowe, publikacje czasopism, robienie filmów dokumentalnych, robienie nawet filmów fabularnych – stwierdził wiceszef resortu kultury.

Przez ostatnie cztery lata nakłady na kulturę wzrosły o 34 proc. W przyszłym roku będzie to jeszcze więcej. W projekcie budżetu, na kulturę przeznaczono ponad 5 mld zł. Z budżetu kultury są finansowane teatry, archiwa, różne instytuty. Są też finansowane specjalne programy jak choćby program Niepodległa.

– Chcieliśmy w ramach tego programu, przypomnieć wszystkie ważne rzeczy, które wiązały się z odzyskaniem niepodległości 100 lat temu – powiedział wiceminister Jarosław Sellin.

Program kosztował 240 mln zł. Sfinansowano z niego m.in. ponad 300 lokalnych projektów upamiętniających odzyskanie niepodległości. W 21 krajach zorganizowano ponad 270 różnych projektów rocznicowych, w których uczestniczyło około pół miliona osób. Resort rozszerza narodową kolekcję sztuki. Zakupiono miedzy innymi kolekcję Czartoryskich. Wzrosły nakłady na ochronę zabytków. Resort przez ostatnie 4 lata przeznaczono na ten cel pół miliarda złotych.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl