Dwie stocznie połączyły się

Dwie stocznie remontowe – szczecińska „Gryfia” i świnoujska Morska Stocznia Remontowa połączyły się tworząc MSR „Gryfia” SA. Proces trwał od października 2012 r.  

Uzgodniony przez zarządy obu stoczni plan pozytywnie zaopiniowały rady nadzorcze stoczni. Od początku sprzeciwiali się temu związkowcy z Morskiej Stoczni Remontowej.

W referendum opowiedzieli się przeciwko konsolidacji. Także radni Świnoujścia apelowali do rządu o wstrzymanie procesu. Ich obawy dotyczyły zabezpieczenia interesów pracowników stoczni.

Całość majątku stoczni ze Świnoujścia została przeniesiona do „Gryfii” w zamian za akcje szczecińskiej stoczni dla dotychczasowych akcjonariuszy MSR. Siedzibą nowej spółki będzie Szczecin. Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” ma się specjalizować w remontach i przebudowie statków oraz wytwarzaniu konstrukcji dla przemysłu.

MSR „Gryfia” S.A. zatrudnia w Szczecinie i Świnoujściu ponad 800 pracowników. Związkowcy od początku podnosili, że konsolidacja spowoduje zwolnienia pracowników.

– Jest taka obawa, że pod pretekstem połączenia 2 zakładów pracy, część ludzi zostanie zwolniona. Jednym z celów, jakie się zakłada jest niby ujednolicenie kwestii połączenia niektórych działów, niektórych wydziałów (prawnego, księgowości, zaopatrzenia itd.). Pod tym pozorem może dojść do likwidacji i zwolnień z pracy – mówił Mieczysław Jurek, przewodniczący Regionu Pomorza Zachodniego.

Związkowiec podkreśla, że związkowcy nie znają dalszych planów właściciela – ARP. Z zapowiedzi wynikało, że do tych dwóch stoczni powinna zostać włączona jeszcze  stocznia „Nauta”.

– Na razie zobaczymy, co z tego wyniknie. Czas tego niezadowolenia i protestów trwał, natomiast dzisiaj związkowcy zastanawiają się, co z tym dalej zrobić. Zabiegają o spotkanie z ministrem skarbu, zabiegają o spotkanie z Agencją Rozwoju Przemysłu, ale jak na razie odzewu z drugiej strony nie ma. Dzisiaj jest czas, jakby zawieszonego dialogu społecznego na każdym poziomie i tak naprawdę nie ma z kim i o czym rozmawiać – powiedział Mieczysław Jurek.

Największym akcjonariuszem połączonych stoczni – MSR „Gryfia” SA – jest MARS Fundusz Inwestycyjny zarządzany przez ARP, który objął ponad 80 proc. akcji. Do pracowników należeć będzie ok. 12 proc. akcji, a do Skarbu Państwa – blisko 8 proc. akcji spółki.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl