Posłowie zapoznają się z projektem ustawy stoczniowej

Posłowie z sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zapoznają się dziś z rządowym projektem tzw. ustawy stoczniowej.

Główne założenia przedstawi Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Nowe regulacje dotyczą aktywizacji przemysłu okrętowego i produkcji komplementarnej. Mają objąć trzy podstawowe obszary tej branży: organizacyjny, finansowy i legislacyjny.

Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk, przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej podkreśla, że ustawa ma na celu stworzenie przyjaznych warunków dla przemysłu stoczniowego i jego rozwoju w Polsce.

– To nie partie polityczne, nie politycy będą budować statki, okręty i żaglowce. To są wyspecjalizowane firmy, przedsiębiorcy, którzy mają korzystać z dogodnych warunków na jakich będą możliwości zawierania kontraktów i ich realizacji. To są przychody do budżetu państwa, to są miejsca pracy. Zamówień jest na 25 miliardów, jeśli chodzi o rok 2016-2025. My jakby szeroko na to patrzymy. Oczywiście bez środowiska którego to bezpośrednio dotyczy nie jesteśmy w stanie wyjść naprzeciw, ale najważniejsze, że jest bardzo duże zainteresowanie – mówi poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Projekt ustawy przeszedł już wstępne negocjacje z przedstawicielami biznesu, a także Ministerstwem Finansów. Ustawa stoczniowa miałaby wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku.

RIRM

drukuj