fot. https://twitter.com/KancelariaSejmu

Sejm rozpatrzy prezydencki projekt o sędziach pokoju

Prezydencki projekt o sędziach pokoju trafi do dalszego rozpatrzenia w Sejmie. Nowe przepisy mają przyczynić się do odciążenia sądów i usprawnienia ich funkcjonowania.

W Kancelarii Prezydenta RP od wiosny 2021 roku prowadzone były intensywne prace dotyczące prezydenckiego projektu w sprawie sędziów pokoju. Projekt, który do Sejmu wpłynął na początku listopada, był efektem rozmów posła Pawła Kukiza z prezydentem RP Andrzejem Dudą. Wczoraj projektem zajęła się nadzwyczajna podkomisja.

– Prezydenckie projekty to dobra i przemyślana propozycja dla ludzi, która naprawdę może rozwiązać bolączki podstawowego wymiaru sprawiedliwości. Nie podzielam poglądu bardzo subiektywnego, żeby rozwiązania były sprzeczne z konstytucją – mówił Paweł Mucha, minister w Kancelarii Prezydenta RP.

Kandydat na sędziego pokoju będzie musiał mieć ukończone 29 lat, wykształcenie prawnicze oraz trzyletnie doświadczenie w obszarze prawa. Sąd pokoju ma działać przy miejscowym sądzie rejonowym, a jeden sędzia będzie przypadał na nie więcej niż 10 tys. mieszkańców. Sędziowie otrzymają  immunitety na okres jednokrotnej sześcioletniej kadencji. Wybierani będą w wyborach bezpośrednich i powszechnych, co skrytykowała opozycja.

– Warto zauważyć, że mechanizm wyboru, organizowania wyborów, mechanizm wyborczy jest nieodłącznie związany z aspektem politycznym. Trzeba zabiegać o poparcie, uzyskać finansowanie swojej kampanii. Te wszystkie rozwiązania mogą w sposób negatywny rzutować na najważniejszą cechę sędziego, a mianowicie jego niezawisłość – powiedziała Kamila Gasiuk-Pilhowicz.

W kompetencji sądów pokoju będzie rozstrzyganie spraw o wykroczenia. Sądy będą zajmować się częścią spraw cywilnych oraz występków z kodeksu karnego, jeśli wartość nie przekracza 10 tys. zł, takich jak: jazda po pijanemu, wdarcie się do domu, kradzieże i uszkodzenia cudzego mienia.

– Sądy pokoju będą rozstrzygały sprawy mniejszej wagi, wyłącznie karne i cywilne. Istnienie sądów pokoju mają być wskazaniem, że są one wpisane w struktury sądownictwa powszechnego jako najniższy szczebel w ramach sądów powszechnych. Założeniem jest odciążenie sądów rejonowych – podsumował Paweł Mucha.

Przedstawienie prezydentowi wniosków o powołanie sędziów pokoju należałoby do Krajowej Rady Sądownictwa.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl