Nadzieja dla Stoczni Szczecińskiej

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki uczestniczył w podpisaniu umowy dotyczącej zakupu Stoczni Szczecińskiej przez Fundusz Inwestycyjny Mars, który jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Stocznia Szczecińska, która przez poprzednią władzę została spisana na straty, ma szansę na rozwój. W piątek Towarzystwo Finansowe Silesia sprzedało ją za 100 mln zł Funduszowi Inwestycyjnemu Mars, który jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W poniedziałek, z okazji przejęcia przez polski kapitał Stoczni Szczecińskiej, do Szczecina przyjechał wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki mówiąc o odbudowie przemysłu stoczniowego zwrócił uwagę, że jest on jednym z kół napędowych polskiego przemysłu. To właśnie w przemyśle stoczniowym skupia się kilka filarów Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju: reindustrializacja, powrót do wysoko zaawansowanych technologii, do innowacyjnych firm, ale również do rozwoju zrównoważonego i do ekspansji eksportowej.

Niech wreszcie też minie ten czas, kiedy polscy chłopcy wyjeżdżali do stoczni duńskich, norweskich czy niemieckich. Moim wielkim marzeniem jest to, żeby poprzez odbudowę przemysłu stoczniowego, której milowy krok – wierzę – robimy właśnie dzisiaj – to stamtąd nie tylko wracali polscy chłopcy (…) do swoich domów, ale również, żebyśmy byli takim rozsadnikiem myśli technologicznej, technicznej przemysłu stoczniowego. A w końcu, żeby stamtąd też przyjeżdżali do nas inżynierowie, technicy, stoczniowcy i żeby była to taka wizytówka polskiej gospodarki – mówił Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju.

Jak podkreślał dziś minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk, dzięki podpisanej w piątek umowie możliwe będzie rozpoczęcie budowy dwóch promów pasażersko-samochodowych dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.

Drugi kwartał tego roku to położenie stępki pod budowę promu, promu dla polskiego operatora, dla polskiego armatora Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. To oczywiście początek odbudowy tej branży – powiedział Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Obecnie stocznia ma ogromne możliwości finansowe, inwestycje oraz kredytowe.  Jest także przygotowana pod kątem realizacji zleceń. Statki w Szczecinie będzie budowało konsorcjum stoczniowe. Zdaniem ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza umowa zakupu stoczni przez Fundusz Inwestycyjny Mars „daje wielką szansę”, że Stocznia Szczecińska uruchomi też „potencjał budowy obiektów wojskowych”.

– Ministerstwo Obrony Narodowej jest żywotnie zainteresowane jak najszybszym uruchomieniem tej stoczni, która historycznie zbudowała najwięcej jednostek wojskowych w ubiegłej historii i czasie swojego istnieniaAntoni Macierewicz, minister obrony narodowej

Reaktywacja przemysłu stoczniowego jest możliwa dzięki ustawie stoczniowej, która weszła w życie 1 stycznia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl