Donald Trump przeciwko TPP i finansowaniu tzw. aborcji

Donald Trump nie chce transpacyficznej umowy o wolnym handlu i podpisał w tej sprawie specjalny dekret. Dodatkowo nowy amerykański prezydent podpisał rozporządzenie przywracające zakaz finansowania z funduszy federalnych organizacji międzynarodowych, które przeprowadzają tzw. aborcje.

Przed nowym przywódcą USA stoi teraz wiele pracy i sporo decyzji. Jak podaje „New York Times”, prezydent powinien obsadzić ok. 4 tys. stanowisk w swojej administracji. Wielu z nominatów będzie musiał zatwierdzić Senat. Natomiast światowych przywódców interesuje,  jaką politykę zagraniczną będzie prowadził Donald Trump – wskazał szef MSZ Niemiec Frank Walter Steinmeier.

– Wszyscy, którzy mieli nadzieję, że usłyszymy coś bardziej konkretnego na temat polityki krajowej i zagranicznej w czasie mowy inauguracyjnej, muszą  dziś powiedzieć, że w tej chwili, jeszcze tego nie wiemy – powiedział szef niemieckiej dyplomacji

Minister Frank Walter Steinmeier w wywiadzie dla gazety Bild powiedział, że wraz z wyborem Donalda Trumpa ostatecznie dobiegł końca stary świat XX w. i musimy nastawić się na niespokojne czasy, na nieobliczalne działania i na nowe niepewności.

Pierwszym przywódcą zagranicznym, jakiego przyjmie prezydent USA, będzie premier Zjednoczonego Królestwa Theresa May, która przybędzie do Waszyngtonu już w najbliższy piątek. Najważniejszym tematem rozmów  będzie porozumienie o wolnym handlu między Wielką Brytanią i USA w związku z planowanym rozpoczęciem negocjacji na temat Brexitu.

– Będziemy mieli okazję porozmawiać o naszych ewentualnych przyszłych stosunkach handlowych, ale także o niektórych wyzwaniach, jakie stoją  przed światem. Mam tu na myśli zwalczanie terroryzmu czy konflikt w Syrii – powiedziała brytyjska premier

Znaczenie tej wizyty analizuje dr Tomasz Niedokos.

– Ze strony Trumpa jest to gest symboliczny odbudowania specjalnej relacji USA-Wielka Brytania, nadszarpniętej przez Baracka Obamę. Innym gestem Donalda Trumpa w pierwszym dniu urzędowania było przywrócenie popiersia Churchila do Gabinetu Owalnego usuniętego wcześniej przez Obamę – wskazał.

Dr Tomasz Niedokos przypomina, jak prezydent Obama ustosunkowywał się do ewentualnego Brexitu.

– Obama podczas swojej ostatniej wizyty w Wielkiej Brytanii przed referendum ws. Brexitu mówił, że w wypadku wyjścia z Unii Europejskiej Wielka Brytania zostanie przesunięta na koniec kolejki przy podpisywaniu ewentualnej umowy o wolnym handlu. Trump przesuwa Wielką Brytanię na początek kolejki, jeśli chodzi o stosunki handlowe i polityczne – dodał.

Z kolei za tydzień, we wtorek, Donald Trump spotka się z prezydentem Meksyku. Prawdopodobnie tematami rozmów Donalda Trumpa i Enrique Pena Nieto będą kwestie bezpieczeństwa, imigracji oraz relacji gospodarczych między dwoma krajami. Nowy prezydent USA chce renegocjować Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu, do którego należą Stany Zjednoczone, Meksyk i Kanada. Trump groził, że wycofa Stany Zjednoczone z tego układu, jeśli nie uzyska bardziej korzystnych dla swojego kraju warunków uczestnictwa. Najprawdopodobniej Trump i Pena Nieto będą też dyskutować o budowie muru na granicy z Meksykiem.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl