K. Szczerski: Możliwym efektem wizyty prezydenta w USA – bardzo ważna polsko-amerykańska deklaracja

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiedział, że efektem wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA może być „bardzo ważna polsko-amerykańska polityczna deklaracja o daleko posuniętej współpracy w obszarach: wojskowym, energetycznym i inwestycyjnym”.

We wtorek prezydent i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożą wizytę oficjalną w Białym Domu, podczas której zaplanowano m.in. rozmowę „w cztery oczy” prezydentów Polski i USA, spotkanie obu par prezydenckich, wspólną konferencję prasową Andrzeja Dudy i prezydenta USA Donalda Trumpa.

Prezydencki minister pytany w TVP Info o spodziewane rezultaty wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych, odparł, że w sobotę zakończone zostały negocjacje ws. „bardzo ważnego dokumentu”.

„Jeśli panowie prezydenci zgodzą się go przyjąć – bo to na razie jest na poziomie roboczym wynegocjowane – to efektem tej wizyty będzie bardzo ważna polsko-amerykańska polityczna deklaracja o daleko posuniętej współpracy w trzech obszarach: wojskowym, energetycznym i inwestycyjnym” – podkreślił Krzysztof Szczerski.

Jak dodał, deklaracja ma m.in. dotyczyć „poszerzenia całego spektrum współpracy wojskowej polsko-amerykańskiej”, a także „wejścia amerykańskich funduszy inwestycyjnych w rozwój infrastruktury naszego regionu”.

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu będzie pierwszą za kadencji obecnych prezydentów Polski i USA. Podczas wizyty prezydentowi Polski będzie towarzyszył m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Prezydent we wtorek odwiedzi także Senat Stanów Zjednoczonych, gdzie spotka się z przedstawicielami polskiej grupy parlamentarnej, Poland Caucus. Złoży też wieniec na Grobie Nieznanych Żołnierzy na Cmentarzu Narodowym w Arlington oraz na grobie Jana Karskiego w Mount Olivet Cemetery. Na zakończenie wizyty para prezydencka weźmie udział w przyjęciu wydanym przez ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Krzysztof Szczerski, który przed dwoma tygodniami uczestniczył w Waszyngtonie w uroczystościach żałobnych po śmierci senatora Johna McCaina, poinformował wówczas polskich dziennikarzy, że „fundamentalnymi tematami” zbliżającego się spotkania prezydentów Polski i USA będzie współpraca w dziedzinie militarnej, energetycznej oraz inwestycje amerykańskie w Polsce.

PAP/RIRM

drukuj