fot. Monika Bilska

Drugi dzień 22. Forum Polonijnego w WSKSiM

W sobotę drugi dzień 22. Forum Polonijnego w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Gościem specjalnym wydarzenia był marszałek Senatu – Stanisław Karczewski.

Patriotyzm w Kulturze i tradycji narodowej – to temat, jaki podjął marszałek senatu Stanisław Karczewski. Wyraził również swoją wdzięczność Polonii za kształtowanie tożsamości narodowej poza granicami naszego państwa. Podkreślił również, że nasi rodacy zmagają się z wieloma problemami, na które rząd polski odpowiada pomocną ręką.

– Największą potrzebą jest oświata. Oświata i nauka języka polskiego, nauka historii, nauka geografii. Kontakty osób młodych i starszych z Polską i przyjazdy do Polski, bo nie ma nic lepszego niż żywy kontakt i Polacy, młodzi Polacy, szczególnie przyjeżdzający z zagranicy, to wielki skarb dla nas, bo też dobrze rokuje na naszą współpracę w przyszłości – powiedział Stanisław Karczewski.

Z takimi problemami między innymi zmagają się Polacy mieszkający na Litwie – podkreślił ksiądz Józef Aszkiełowicz, proboszcz dwóch parafii na Wileńszczyźnie.

– Teraz w Bortkuszkach zamknięto polską szkołę, no niestety tak stopniowo, stopniowo kurczy się. Popróbowaliby komuś, by z tych mniejszości zamknąć, to zobaczyliby, jaki by się zaczął ten medialny szum, ale dla Polaków to można zamknąć – mówił kapłan.

Ponieważ, jak dodał ksiądz Józef Aszkiełowicz, Polska jest odzwierciedleniem chrześcijaństwa na tym świecie, a za taką postawą zawsze w parze idzie cierpienie. Dlatego podczas wszystkich wystąpień podkreślano, że największy wpływ na kształtowanie kultury polskiej po za granicami państwa ma chrześcijaństwo.

Z rozwojem kulturalnym oraz intelektualnym idzie w parze również rozwój duchowy, dlatego każdego dnia Forum sprawowana była Msza św. Sobotniej przewodniczył ks. bp Wiesław Śmigiel, ordynariusz diecezji toruńskiej oraz członek Komisji ds. Polonii i Polaków za granicą.

– Wiemy, że poza granicami Polski są miliony naszych rodaków, na wszystkich kontynentach. Niektórzy wyjechali za chlebem, inni z powodów politycznych, wielu już urodziło się poza Polską, ale czują się Polakami i kultywują naszą kulturę. Jeszcze inni mieszkają i pracują poza granicami, ale chcą wrócić do kraju. Opuszczenie ojczyzny to zawsze trudne doświadczenie – oznajmił ks. bp Wiesław Śmigiel.

Dlatego też WSKSiM co roku organizuje Forum Polonijne, aby umożliwić kontakt z kulturą i dziedzictwem tym, którzy wyjechali z kraju. Z tego powodu również od 2002 roku dnia 2 maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków mieszkających za granicą. Marszałek Stanisław Karczewski zaznaczył, że ta uroczystość jest wyrazem wdzięczności za wszystko co robi Polonia dla naszego kraju.

– To święto powstało historycznie z takiej wdzięczności, wdzięczności, jaką oddaliśmy Polonii, która dbała o polski interes, o walkę o niepodległość, o walkę o demokrację, o przystąpienie polski do NATO, bo to przecież Kongres Polonii Amerykańskiej miał wielki wkład przystąpienia Polski do NATO, i ideą tego święta było podziękowanie Polonii za wkład historyczny, ale też jest to święto, które obchodzimy po to, aby teraz współpracować z Polonią i pamiętać o współpracy z Polonią na przyszłość – powiedział marszałek Stanisław Karczewski.

Podczas sobotniego spotkania została również otwarta wystawa „Sprawiedliwi Duchowni Archidiecezji Wileńskiej Ratujący Żydów w latach 1942 – 44”. Forum Polonijne, organizowane co roku w murach WSKSiM, stanowi długą tradycję związaną z rodziną Radia Maryja.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl