Dr K. Tomaszewski: Nie dajmy się zmanipulować ws. wycinki drzew

Nie wiem, czy w niektórych komercyjnych mediach dochodzi do świadomej manipulacji w sprawie wycinki drzew, ale należy poruszać ten temat, bo dotyczy on wyłącznie prywatnych posesji – powiedział w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja dyrektor generalny Lasów Państwowych dr Konrad Tomaszewski. Gość programu wskazał również, że projekt ten nie powstał z inicjatywy ministra środowiska.

Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach. W komercyjnych mediach dochodzi jednak do manipulacji i mówi się nawet o wycinaniu lasów. Jak podkreślił dyrektor generalny Lasów Państwowych dr Konrad Tomaszewski, nie wiadomo, co jest przyczyną tych przekłamań, ale istotnie zmiany w ustawie o ochronie przyrody odnoszą się wyłącznie do substancji drzewnej zajmującej nieruchomości w prywatnych posesjach.

Ta ustawa w ogóle nie dotyczy lasów będących we władaniu Lasów Państwowych, ani nie dotyczy jakichkolwiek innych lasów, co nie przeszkadza, aby w niektórych komercyjnych telewizjach pokazywać regularną wycinkę, a w zasadzie użytkowanie w ramach ochrony lasów, dokonywanej przez Lasy Państwowe. Nie wiem, czy jest to świadoma manipulacja czy brakuje telewizji materiału filmowego, ale dobrze, że poruszamy ten temat, bo to zagadnienie dotyczy wyłącznie gruntów prywatnych – podkreślił dr Tomaszewski.

W przestrzeni medialnej dochodzi również do innych manipulacji, tj. wskazywanie, że ten projekt powstał z inicjatywy ministra środowiska prof. Jana Szyszko – dodał.

Ten projekt powstał z inicjatywy poselskiej. Zapewne w wyniku wielu postulatów, które docierały do posłów, iż prawdziwą mitręgę trzeba przejść, żeby wyciąć jedno drzewo na prywatnej posesji. Praktycznie 100 proc. decyzji, w ramach wycinki drzew, było załatwianych pozytywnie. Wystarczyło bowiem napisać, że drzewo zagraża przestrzeni publicznej, żeby samorząd wydawał zgodę na wycinkę. Ale ażeby ją uzyskać, trzeba było przejść prawdziwą mitręgę – powiedział dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Poprawka w ustawie o ochronie przyrody dotyczy dwóch kwestii, tj. wycinania drzew na prywatnej posesji oraz wycinania drzew pokrywających grunty rolne. (…) Nie dajmy sobie wmówić, że teraz można będzie bez konsekwencji wycinać drzewa w lasach czy parkach publicznych – podkreślił dr Konrad Tomaszewski.

Całą rozmowę z dr Konradem Tomaszewskim, generalnym dyrektorem Lasów Państwowych z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj]

RIRM

drukuj