[TYLKO U NAS] Z. Kuszlewicz: Bruksela chce przejąć pewne kompetencje nad lasami i nie chodzi tutaj o dobro lasów
Jeżeli to wsparcie będzie dyktowane przez urzędników brukselskich, przez pseudoekologów, jeżeli oni będą zarządzać lasami, to może dojść do tego, z czym mieliśmy do czynienia w Puszczy Białowieskiej – powiedział Zbigniew Kuszlewicz, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”, w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.
W styczniu Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego wydała pozytywną opinię nt. zmian traktatów, które przeniosłyby kwestię leśnictwa z kompetencji krajowych do wspólnych Unii Europejskiej. W odpowiedzi na to 31 marca zawiązał się komitet obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej „W obronie polskich lasów”. Solidarna Polska oraz leśnicy rozpoczęli zbiórkę podpisów pod projektem ustawy.
– Unia Europejska nie dąży tego, aby poprawić gospodarowanie lasami w krajach członkowskich. Polska przez wiele lat była stawiana jako wzór prowadzenia gospodarki leśnej i utrzymania lasów w dobrej kondycji. Skutecznie była prowadzona nowelizacja różnych przepisów, zarządzeń. Do tego dochodziły instrukcje ochrony i hodowli lasu – mówił Zbigniew Kuszlewicz.
Nasze lasy są zarządzane znakomicie – podkreślił przewodniczący Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”.
– Bruksela chce przejąć pewne kompetencje nad lasami i nie chodzi tutaj o dobro lasów. Unia Europejska pod szyldem poprawy naszego stanu, zanieczyszczenia atmosfery chce wkroczyć w kompetencje leśne. Jeśli ten wniosek przejdzie przez Parlament Europejski i zostanie zmieniony traktat, który odbierze kompetencje państwom członkowskim, to będziemy już mieli nie polskie Lasy Państwowe, tylko europejskie – zauważył gość „Aktualności dnia”.
Mówimy tu o 1/3 terytorium Polski i 500 tys. miejsc pracy.
– W tych kompetencjach jest użyte określnie, że to mają być kompetencje strategiczne. To jest określenie, pod które można wszystko podciągnąć. 1/3 Polski będzie poza Polską. Nie będziemy mogli zarządzać lasami według określonych zasad. Unia Europejska będzie dyktowała nam warunki i zasady zarządzania zasobami leśnymi – zaznaczył Zbigniew Kuszlewicz.
Jeżeli to wsparcie będzie dyktowane przez urzędników brukselskich, przez pseudoekologów, jeżeli oni będą zarządzać lasami, to może dojść do tego, z czym mieliśmy do czynienia w Puszczy Białowieskiej – podsumował przewodniczący Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”.
Cała rozmowa ze Zbigniewem Kuszlewiczem w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].
radiomaryja.pl