PAP/Leszek Szymański

Dr K. Kawęcki o propozycjach J. Kaczyńskiego: To są postulaty, które obowiązują już w wielu krajach Europy Zachodniej

Propozycje nie są wyrazem jakiegoś przestrzelenia, szaleństwa czy braku odpowiedzialności. Przede wszystkim to są postulaty, które obowiązują już w wielu krajach Europy Zachodniej – mówił dr Krzysztof Kawęcki, politolog i historyk, komentując w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja propozycje, jakie padły z ust Jarosława Kaczyńskiego podczas konwencji programowej PiS.

W miniony weekend miała miejsce konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości – „Programowy Ul”. Wbrew oczekiwaniom części wyborców nie padły na niej szczególnie rewolucyjne zapowiedzi. Zaprezentowane postulaty to raczej kontynuacja dotychczasowej polityki partii rządzącej. Warto zwrócić uwagę na propozycje, które wygłosił prezes PiS Jarosław Kaczyński – świadczenie 800 plus zamiast 500 plus, darmowe autostrady dla samochodów osobowych oraz bezpłatne leki dla dzieci i seniorów.

– Przede wszystkim to są postulaty, to są propozycje, które obowiązują już w wielu krajach Europy Zachodniej, tak że wydaje się, że zarzuty ze strony opozycji o rzekomy populizm, kupowanie wyborców, (…) zagrożenie równowagi finansów, (…) są bardziej wyrazem jakiegoś zaskoczenia tymi propozycjami. Myślę, że opozycja nie spodziewała się tego rodzaju zapowiedzi – zaznaczył dr Krzysztof Kawęcki.

Krytyka ze strony opozycji jest – zdaniem rozmówcy Radia Maryja – bezpodstawna.

– Te propozycje nie są wyrazem jakiegoś przestrzelenia, szaleństwa czy braku odpowiedzialności, natomiast to będą kwestie rozwiązań szczegółowych. (…) Opozycja reaguje jak reaguje, ponieważ nie ma własnych pozytywnych propozycji – zwrócił uwagę politolog.

Wśród obywateli istnieją jednak obawy, że rozwiązania proponowane przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości mogą iść w parze z podwyższeniem podatków.

– To jest kwestia dla ekspertów, dla szczegółowych wyliczeń, (…) żeby zachować zdrowy rozsądek – wskazał dr Krzysztof Kawęcki.

Zanim będzie można ocenić propozycje Jarosława Kaczyńskiego, trzeba poczekać, aż zostaną one uszczegółowione, bowiem obecnie mają one raczej hasłowy charakter.

Całość rozmowy z dr. Krzysztofem Kawęckim jest dostępna [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl