fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Dr J. Bukowski: Krakowskie środowiska patriotyczne nie kryją radości z decyzji wojewody ws. pomnika AK w Krakowie

Przed kilkoma dniami wojewoda małopolski Piotr Ćwik unieważnił uchwałę dotyczącą organizacji konsultacji społecznych odnośnie powstania pomnika Armii Krajowej w Krakowie. Krakowskie środowiska patriotyczne nie kryją radości z decyzji wojewody ws. pomnika AK w Krakowie – powiedział odnosząc się do decyzji wojewody dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

Inicjatorami uchwały byli radni PO-KO. Dokument przekreślał dotychczasowe postanowienia o budowie pomnika i zakładał, że mieszkańcy miasta wypowiedzą się, jak najlepiej upamiętnić żołnierzy AK. Wojewoda znalazł w dokumentacji błędy formalno-prawne i uchwałę uchylił.

Dr Jerzy Bukowski ma nadzieję, że ta decyzja przyspieszy pracę zmierzające ku budowie pomnika. Krakowskie środowiska patriotyczne liczą na to, że powstanie on przed 80. rocznicą utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, która przypada 27 września.

– Pozostało już niewiele czasu oraz – niestety – nie zostało wiele życia żołnierzom AK. To są ludzie po dziewięćdziesiątce. Oni chcieliby doczekać, żeby w duchowej stolicy Polski, w słynnym z patriotyzmu Krakowie, w prestiżowym miejscu, między Wawelem a klasztorem na Skałce, na Bulwarze Czerwieńskim nad Wisłą, stanęła wstęga pamięci, czyli pomnik, który będzie oddawał cześć AK, największej podziemnej armii w okupowanej Europie w latach II wojny światowej – wskazał dr Jerzy Bukowski.

Po decyzji wojewody obowiązują poprzednie uchwały. W 2010 r. radni postanowili o wzniesieniu pomnika. W 2013 r. rozstrzygnięto konkurs na projekt i wmurowano kamień węgielny.

Z powodów finansowych i formalnych pomnik jeszcze nie powstał. Radni PO-KO zapowiadają złożenie kolejnego projektu ws. konsultacji społecznych.

RIRM

drukuj