Kraków: zmarł ks. prałat Antoni Sołtysik

W wieku 85 lat po ciężkiej chorobie zmarł w Krakowie ks. prałat Antoni Sołtysik, wieloletni proboszcz parafii św. Mikołaja, duszpasterz młodzieży, postulator procesu beatyfikacyjnego bł. Hanny Chrzanowskiej.

Jak poinformowała rodzina i duszpasterze parafii św. Mikołaja, pogrzeb odbędzie się w środę 30 maja 2018 r. Msza św. zostanie odprawiona o g. 15.00 w kościele św. Mikołaja.

Ks. Antoni Sołtysik urodził się w 1933 r. w Stryszawie. W wieku 20 lat wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1958 roku, a 11 lat później kard. Karol Wojtyła mianował go diecezjalnym referentem duszpasterstwa młodzieży.

W latach 1969 – 1975 ks. Sołtysik był wikariuszem w parafii św. Mikołaja w Krakowie. W latach 1975 – 1981 jako proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krakowie – Bieżanowie doprowadził do rozpoczęcia budowy kościoła.

W czerwcu 1979 r. podczas pierwszej pielgrzymki do Polski Jan Paweł II przemawiając do młodzieży zebranej przed kościołem oo. paulinów na Skałce mówił o nim: „Ks. Antoni ma ogromną pasję młodzieżową, pasję do duszpasterstwa młodzieżowego, po prostu go ta pasja zjada – i otwiera się w kierunku wszystkich grup młodzieżowych”.

Od 1981 r. był proboszczem parafii św. Mikołaja w Krakowie. W 1990 r. przyczynił się do reaktywacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Polsce i w Archidiecezji Krakowskiej. Był również pierwszym asystentem generalnym Stowarzyszenia po jego reaktywacji i asystentem diecezjalnym.

Ks. Kard. Franciszek Macharski ustanowił go w 1998 r. postulatorem procesu beatyfikacyjnego Hanny Chrzanowskiej – krakowskiej pielęgniarki, inicjatorki domowej opieki nad chorymi i współpracownicy kard. Karola Wojtyły.

W 2008 r. ks. Antoni Sołtysik przeszedł na emeryturę.

28 kwietnia tego roku, gdy w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach odbywała się uroczystość beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej, ks. Sołtysik przebywał w szpitalu, ale na początku kwietnia uczestniczył jeszcze w złożeniu jej doczesnych szczątków w kaplicy kościoła św. Mikołaja.

„Ks. Antoni Sołtysik był gorącym patriotą, który całe swe życie poświęcił duszpasterstwu młodzieży” – napisał w mediach społecznościowych ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Przypomniał, że za wspieranie osób niepełnosprawnych ks. Sołtysik w 2008 r. otrzymał medal św. Brata Alberta.

Ks. Antoni Sołtysik zmarł 26 maja wieczorem w 60. roku kapłaństwa w Domu Księży Chorych w Krakowie – Swoszowicach.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl