Mężczyźni i młodzieńcy pielgrzymowali do Piekar Śląskich

Do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich przybyły w niedzielę tłumy pątników. Pielgrzymka stanowa mężczyzn i młodzieńców przybywa do Piekarskiej Pani już od 1947 roku.

Co roku w ostatnią niedzielę maja do Matki wszystkich ludzi pracy przybywają przedstawiciele różnych stanów i zawodów. Centralnym punktem uroczystości była Eucharystia, której przewodniczył legat papieski na dzisiejsze uroczystości ks. kard. Zenon Grocholewski.

– „Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej” – w 1983 r. to wezwanie zostało zaaprobowane przez Stolicę Świętą i włączone na terenie archidiecezji katowickiej do Litanii Loretańskiej. Ten tytuł podyktowany jest wrażliwością tego sanktuarium na sprawy społeczne, zwłaszcza naszego narodu – mówił ks. kard. Zenon Grocholewski.

Sprawiedliwość i miłość w tytule Matki Bożej to nie są dwie odrębne rzeczywistości – podkreślał legat papieski.

– Połączenie tych dwóch określeń: Matka miłości i Matka sprawiedliwości społecznej – jest jakimś wymownym na nasze czasy wołaniem. Wołaniem, że bez autentycznej miłości nie będziemy w stanie realizować owocnego życia społecznego, należnej sprawiedliwości społecznej – akcentował ksiądz kardynał.

Każdego roku w Piekarach poruszane są ważne problemy społeczne. Naszym darem na nowe 100-lecie niepodległości powinna być odpowiedzialność, która wyraża się przez trzeźwość narodu i kulturę życia, zwłaszcza kulturę języka – podkreślał ks. abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki w orędziu społecznym nawiązał także do prób omijania prawa ws. ograniczenia handlu w niedzielę.

– W tej sprawie nie ulegniemy korporacjom sieci handlowych, które usiłują ominąć stanowione prawo. Polska nie może pozwalać na to, aby lekceważono państwo prawa – powiedział ks. abp Wiktor Skworc.

Dzięki wolnym niedzielom setki tysięcy osób, zwłaszcza kobiet, nie musi w niedzielę pracować. Mogą odpoczywać i być dla rodziny – zaznaczył metropolita katowicki.

– Zauważamy, jak w dwie wolne od handlu niedziele zmienia się styl życia. Uczymy się na nowo świętować i być dla siebie – wskazał ksiądz arcybiskup.

Ks. abp Wiktor Skworc podkreślał również, że „wszystkim nam potrzeba ekologicznego nawrócenia”. W tym kontekście apelował do rządzących o przyspieszanie prac nad projektami, dotyczącymi walki o czyste powietrze.

– Za niedługo w grudniu szczyt klimatyczny w Katowicach, gdzie mogą wybrzmieć postulaty o dekarbonizacji (…). Tymczasem wiemy, że węgiel odpowiedniej jakości energetycznej i odpowiednio spalany – jest źródłem czystej energii – mówił metropolita katowicki.

Z piekarskiej ambony społecznej popłynęły dziś także słowa podziękowania dla rządu za programy socjalne – takie jak „500 plus”, „75 plus”, Karta Dużej Rodziny czy „Mieszkanie plus”. Jak mówił ks. abp Wiktor Skworc, wnoszą one w relacje społeczne więcej sprawiedliwości, a „nierówności dochodowe” znacząco spadły.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl